معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گلستان گفت که تاکنون ۱۷ هزار و ۳۵۸ نفر از مردم این استان در طرح اقدام ملی تامین مسکن نام نویسی کردند که پرونده پنج هزار و ۷۳۹ نفر آنان تایید نهایی شد.

اسدالله پناه‌یزدان  اظهارداشت: نام نویسی از متقاضیان طرح اقدام ملی تامین مسکن در گلستان از مهرماه سال گذشته آغاز شد و تا کنون در ۱۱ شهر گرگان، گنبدکاووس، کلاله، مینودشت، آزادشهر، کردکوی، بندرترکمن، بندرگز، علی‌آبادکتول، گمیشان و آق‌قلا ثبت نام انجام شده است.
وی افزود: از مجموع متقاضیان این طرح با انجام استعلام‌های لازم، پرونده پنج هزار و ۷۳۹ نفر تایید نهایی شد و تا کنون ۶۸۸ نفر از آنان ۴۰۰ میلیون ریال آورده اولیه را پرداخت کردند و ۶۱۱ نفر برای ساخت واحدهای مسکونی به پیمانکار معرفی شدند.
پناه یزدان اضافه کرد: ساخت ۳۷۷ واحد در گرگان با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ۹۶ واحد در گنبدکاووس با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است و عملیات اجرایی ۳۱ واحد در آزادشهر، ۲۰ واحد در آق‌قلا، ۲۹ واحد در بندرترکمن، ۵۶ واحد در کلاله و ۲ واحد در مراوه‌تپه در مرحله اخذ پروانه و خاکبرداری قرار دارد.
وی پیش بینی اولیه هزینه ساخت هر واحد طرح اقدام ملی مسکن با زیربنای بین ۹۰ تا ۱۰۰ مترمربع را پنج میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: هم اکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن به صورت تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود و ابلاغیه افزایش مقدار تسهیلات تا ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز صادر شده است.
معاون اداره کل راه و شهرسازی گلستان، باز پرداخت تسهیلات را ۱۲ ساله و پس از سه سال تنفس دوران ساخت ذکر کرد و اظهار داشت: افراد متقاضی طرح اقدام ملی تامین مسکن در هشت مرحله فرصت دارند مبلغ باقی مانده برای تکمیل ساخت منزل مسکونی را واریز کنند.
پناه یزدان همچنین با بیان اینکه زمین مورد نیاز برای طرح ملی مسکن در تمام ۱۱ شهر اشاره شده گلستان تامین شده است، گفت: در شهر گنبدکاووس و کلاله کمبود زمین وجود دارد که برای تامین آن رایزنی‌های لازم با ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و جهادکشاورزی درحال انجام است.
وی افزود: ساخت و ساز طرح ملی مسکن در شهرهای گرگان، گنبدکاووس، بندرگز و کردکوی به‌صورت مجتمع‌سازی توسط کارگزاری‌های دولتی و در سایر شهرهای گلستان به‌صورت گروهی (سه یا چهار نفره) در حال انجام است.
استان گلستان ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۱۴ شهرستان (۳۴ نقطه شهری و حدود یک هزار روستای دارای کد شناسایی) سکونت دارند ضمن اینکه ۲۳ شهر این استان شمالی جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر دارند که مشمول دریافت تسهیلات مسکن روستایی می‌شوند.