معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی گفت: از ۱۰۱ هزار متقاضی که اطلاعات خود را در سامانه بارگذاری کرده اند تاکنون ۱۵۰۰ نفر موفق به دریافت وام ودیعه مسکن شده اند.

محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی  با بیان اینکه بیش از ۸۰۲ هزار متقاضی در سامانه املاک و اسکان برای وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده اند، گفت: بیش از ۱۰۱ هزار متقاضی از این تعداد مدارک خود را تکمیل کرده و اقدام به انتخاب شعبه بانک کرده اند.
او ادامه داد: تاکنون ۱۵۰۰ نفر از ۱۰۱ هزار نفری که مدارک خود را تکمیل کرده اند، تسهیلات وام ودیعه مسکن از بانک‌ها دریافت کنند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه ممکن است برخی از متقاضیان شعبه بانک مورد نظر خود را درست انتخاب نکرده باشند و همین امر باعث ایجاد مشکل در طول دریافت تسهیلات شده باشد، افزود: با توجه به قطعی سایت در یک بازه زمانی متقاضیان یک بار دیگر اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات بارگذاری کنند.
محمود زاده با بیان اینکه اقدامات بانک‌ها برای پراخت تسهیلات بسیار متفاوت است، افزود: اگر کسی خللی برای دریافت تسهیلات دارد در ابتدا اطلاعات خود را بارگذاری و شعبه بانک مورد نظر خودر ا انتخاب کند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: هر یک از بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات قوانین مخصوص خود را دارند و برای ضمانت تسهیلات به صورت سلیقه‌ای عمل می کند بنابراین باید مشکل ضمانت تسهیلات اجاره توسط بانک مرکزی پیگیری شود.
او اظهار کرد: در خصوص ضمانت سیستم بانکی با بانک مرکزی طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، بانک‌ها صحبت شده است و امیدواریم این موضوع هر چه سریعتر بر طرف شود.
محمود زاده در خصوص متقاضیانی که سال گذشته تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده اند، گفت: طبق قوانین بانکی تا زمانی که متقاضیانی تسهیلات مسکنی خود را تسویه حساب نکند و اقساط خود را پرداخت نکند نمی‌توانند تسهیلات جدیدی دریافت کنند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تا ۳۱ شهریورماه متقاضیان فرصت دارند در سامانه املاک و اسکان برای وام ودیعه مسکن ثبت نام کنند، اما اگر اعتباراتی که برای پرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده همچنان باقی مانده باشد و از سوی دیگر تقاضا برای ثبت نام وجود داشته باشد امکان تمدید مهلت در این بخش وجود دارد.
بر اساس این گزارش طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از سال گذشته تسهیلات وام ودیعه مسکن برای متقاضیان در دستور کار قرار گرفته و میزان این تسهیلات برای شهر تهران سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در مناطق شهری کشور عبارت است از تهران ۷۰ میلیون تومان، سایر کلان شهر‌ها  ۴۰ میلیون تومان و شهر‌های کوچک هم ۲۵ میلیون تومان است.
شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل شهر‌های مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه ،موضوع این مصوبه از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحد‌های کسب و کار‌های آسیب‌دیده کرونا است و متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌بایست متأهل یا سرپرست خانوار باشند همچنین  متقاضیان  باید  دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند.  تاریخ انعقاد اجاره‌نامه واحد مسکونی  باید  بعد از ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ باشد.
گفتنی است؛ از تیرماه که این سایت برای متقاضیان بازگشایی شده تاکنون بیش از ۲ بار این سایت با مشکل مواجه شده و قطع شده است که این خود باعث ایجاد مشکلات بسیار زیاد از جمله پاک شدن اطلاعات متقاضیان شده است.