شاخص های ضعیف توسعه در کردستان در مقایسه با سایر نقاط کشور/امکان تقویت ناوگان فرسوده شهرداری از طریق استفاده از ظرفیت های مرزی/نگاه به توسعه کردستان با تقویت اقتصاد مرزی/امکان تقویت ناوگان فرسوده شهرداری…

اسماعیل زارعی کوشا در گفتگو با خبرگزاری های استان به تشریح جزییات دیدار خود با ریاست جمهور به اتفاق مجمع نمایندگان پرداخت و با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور و ظرفیت‌های متعدد استان در مسیر توسعه، گفت: تقویت اقتصاد مرزی و بهره‌مندی از این ظرفیت برای کمک به توسعه کردستان یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم است.

در این گفتگوی منتشر شده استاندار کردستان با بیان اینکه تقویت اقتصاد مرزی کردستان در اولویت دولت قرار گرفته است، تصریح کرد: یقیناً زیرساخت‌های توسعه استان در این دوره بیش از پیش ارتقاء خواهد یافت و ما نیز تمام تلاش‌مان را برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در کردستان خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه وضعیت شاخص‌های توسعه استان در مقایسه با سایر نقاط کشور مناسب نیست، افزود: امیدواریم با ارتقاء زیرساخت‌های لازم، شاهد جهش اساسی در کردستان باشیم.

زارعی‌کوشا با بیان اینکه در کردستان، ظرفیت‌های متعددی برای توسعه وجود داشته که آنها را در همین راستا به‌کار خواهیم گرفت، خاطرنشان کرد: مردم استان کردستان چه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از آن همواره در راستای اعتلای نظام گام برداشته و امروز این استان مظهر وحدت و همدلی در کشور است.

وی از ارتباط و تعامل با اقشار مختلف مردم؛ از جمله علما و روحانیون، فعالان سیاسی و اجتماعی، نخبگان و چهره‌های علمی در طول ۷۰روز گذشته حضور در استان خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه آرامش خوبی در کردستان حاکم  بوده و یقیناً برای شناسایی کمبودها و کاهش فاصله استان با متوسط کشوری در شاخص‌های مختلف از توانمندی همه نخبگان، چهره‌های علمی و دانشگاهی استفاده خواهیم کرد.

استاندار کردستان با ذکر اینکه برای پیگیری پروژه‌های انتقال آب، رفع موانع تولید و کمک به احیاء واحدهای تولیدی تعطیل شده در استان از تمام ظرفیت‌های قانونی استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقتصاد مرزی یکی از توانمندی‌های خاص کردستان بوده که در همین راستا یکی از نقاط تمرکز خود را دیپلماسی اقتصادی و مرزی تعیین‌کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ساماندهی مشکلات مرزهای باشماق مریوان و سیرانبند بانه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه آنها در دستور کار است، تأکید کرد: امیدواریم با حمایت رئیس‌جمهور و مسئولان کشوری، بتوانیم گام‌های اساسی در این مسیر برداریم.

استاندار کردستان از آغاز عملیات اجرایی منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان به زودی خبر داد و افزود: از این ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استفاده خواهیم کرد. 

زارعی‌کوشا با بیان اینکه همچنین در دیدار اخیر با رئیس جمهور به بومی‌گزینی دانشگاه‌ها و فرسوده بودن ناوگان ماشین‌آلات راهداری و شهرداری‌های کردستان اشاره شد، عنوان کرد: امیدواریم در رابطه با بومی‌گزینی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تجدید نظر جدی صورت بگیرد و در صورت صدور مجوزهای لازم، امکان واردات ماشین‌آلات از بخش مرزی در راستای نوسازی ماشین‌آلات سنگین و بهبود خدمت‌رسانی به مردم وجود دارد.