شهردار تهران در هشتمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که دیروز ۴ مرداد در ساختمان دادمان برگزار شد گزارشی جامع از سند تحویل و تحول شهرداری تهران در پایان دوره پنجم شورای شهر پایتخت، ارایه کرد.

پیروز حناچی شهردار تهران در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: تدوین گزارش «سند تحویل و تحول» گامی دیگر در راستای تحقق ایده «تهران، شهری برای همه» محسوب می‌شود و امکان نظارت بیشتر شهروندان و نمایندگان آن‌ها را بر عملکرد و فعالیت‌های شهرداری محقق می‌کند. علاوه بر این انتشار گزارشاتی از این دست، راه نوینی برای نگاه بلندمدت و پیوسته به مدیریت شهر و پیشگیری از نگاه جزیرهای و کوتاه مدت به شهر است. من و همکارانم مفتخر هستیم که در این دوره توانستیم شهر را متعادل و کم عارضه مدیریت کنیم و رویکرد نظری روشن و پایداری برای آینده شهر تهران ارائه دهیم و ریلگذاری نوینی برای آینده شهر تهران و توسعه پایدار آن را عملیاتی کنیم.
حناچی ادامه داد: با اینکه در این دوره مدیریت شهری با مشکلات بزرگی نظیر تحریم‌های اقتصادی، شیوع همه‌گیری بیماری کرونا و در نتیجه آن کاهش درآمدهای شهری مواجه بودیم، اما آینده تهران را قربانی کارنامه خود و آسان‌تر شدن کارمان نکردیم. همچنین از شهرفروشی و آینده‌فروشی شهر تهران به جد پرهیز کرده و خود را مقید به اجرای طرح تفضیلی شهر تهران کردیم. با این حال در این دوره وابستگی‌مان به منابع مالی ناپایدار کمتر شده است. یعنی نقش منابع مالی پایدار در بودجه شهرداری تهران افزایش یافته و این موضوعی کلیدی و اساسی در اداره شهر تهران محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: در این دوره این ادعا که «نوع مدیریت شهر تهران قدمت ۳۰ ساله دارد و اصلاح‌پذیر نیست» را زیر سوال بردیم و به کمک متخصصان و مدیران شهری آن را اصلاح کردیم و این بزرگترین دستاورد و یادگار از دوره ما برای شهر و شهروندان تهرانی خواهد بود. اکنون با افتخار می‌گوییم که به همت و تلاش خانواده شهرداری تهران، تغییر رویکرد مدیریت شهری در تمام عرصه‌های شهر، اعمال شده است.
به گفته شهردار تهران، به منظور تحقق شعار محوری اداره شهر تهران؛ «تهران شهری برای همه»، در حوزه اقتصاد، از همان روز اول تغییر ریل انجام شد و نحوه اداره شهر از وابستگی به «اقلیت صاحب سرمایه» به «عموم مردم» تغییر کرد. اقدامات مهمی در جهت حرکت به سمت تحقق این شعار انجام شده است از جمله پیگیری تصویب دو لایحه «درآمدهای پایدار شهری و مالیات بر مسکن»، «مسدود کردن مسیرهای عدول از طرح تفضیلی»، «سیاست تبعیض مثبت بر در بافت‌های ناکارآمد شهری برای رشد شاخص زیست‌پذیری محلات»، «دایر شدن دفاتر توسعه محل‌های جهت ارتباط مستقیم و بدون واسطه و مستمر با ساکنان محلات»، «فعال‌سازی همه کنشگران و شهروندان» است.
شهردار تهران افزود: مجموعه اقدامات انجام شده، سبب افزایش سهم درآمدهای پایدار در کل درآمدهای شهرداری تهران شده است.
وی مصوبه شورای شهر تهران در جهت محاسبه عوارض املاک بر مبنای ارزش مکانی آنها را گام مهم دیگری در جهت کاهش نابرابری در شهر و پایدارسازی منابع درآمد شهر عنوان کرد که در بودجه ۱۴۰۰ خود را نشان خواهد داد.
شهردار تهران تاکید کرد: مدیریت شهری فعلی یکی از مهمترین عرصه‌های فعالیت خود را تلاش پیرامون بازپس‌گیری فضاهای عمومی شهر تهران برای عموم شهروندان قرار داده است. پس گرفتن فضاهای عمومی شهر به نفع شهروندان، پیش‌شرط امکانپذیری دیگر آرمان‌های رهایی‌بخش در سیاستگذاری شهری، یعنی گسترش حوزه عمومی و انسان‌محور شدن شهر بود.
وی گفت: حوزه‌های بازپس‌گیری و گسترش فضاهای عمومی در این دوره، شامل فعالیت‌هایی نظیر «تملک اراضی تحت مالکیت دستگاه‌های اجرایی و حاکمیت به نفع عموم مردم»، «تملک باغات سطح شهر و فراهم کردن امکان استفاده همه شهروندان از آنها»، «تملک و بازسازی بناهای تاریخی و فرهنگی و گشودن درب‌های آنها به روی عموم مردم»، «ساماندهی میدان‌گاه‌ها و بازآفرینی خیابان‌ها و فضاهای فرسوده»، «تملک برخی کارخانه‌ها، صنایع قدیمی بازمانده شهر و بدل کردن آنها به فضای عمومی شهر»، «صدور مجوز برای بازسازی خانه‌های قدیمی غیرمیراثی به بخش خصوصی و بدل کردن آنها به فضای عمومی مانند کافه و گالری و رستوران» و «اقدام جهت بازپس‌گیری املاک مردم (که در دوره‌های قبل واگذار شده بود) از نهادها، گروه‌ها و افراد صاحب قدرت و نفوذ» بوده است.
شهردار تهران همچنین اعلام کرد: در زمینه حمل‌ونقل نیز علاوه بر توجه به «حمل‌ونقل پاک و انسان محور» که تا میزان قابل‌ملاحظه‌ای از طریق نگاه ویژه به دوچرخه‌سواری و «نهضت پیاده‌رو‌سازی» محقق شد، عدالت محوری را نیز مورد توجه قرار دادیم و بر ارائه خدمات حمل‌ونقلی در مناطق پهنه‌های جنوبی تهران تمرکز کردیم. از دیگر دستاوردهای این حیطه میتوان به ایمن‌سازی، تسهیل دسترسی‌ها، مناسب‌سازی معابر و تسهیلات حمل‌ونقل درون شهری و افزایش کیفیت تجهیزات ترافیکی اشاره کرد.
در ادامه شهردار تهران به تشریح وضعیت شهرداری تهران از سال های ۹۶ تا ۹۹ ‍پرداخت.