مدیرکل راه وشهرسازی آذربایجان شرقی گفت: قطعه دوم طرح ۲ خطه کردن راه‌آهن میانه – تبریز در حدفاصل شهرستان بستان‌آباد تا ایستگاه خاوران در جنوب‌شرق تبریز به طول ۴۲ کیلومتر مراحل آخر را سپری می‌کند.

ابوالقاسم سلطانی در بازدید از قطعه دوم طرح ۲ خطه کردن راه‌آهن میانه – تبریز اظهار داشت:  این طرح حدود ۲۰۳ کیلومتر است که ۱۳۲ کیلومتر آن شامل مسیر میانه -بستان آباد و ۷۰ کیلومتر باقیمانده در مسیر بستان آباد تا تبریز است وحداکثر سرعت آن برای واگن‌های باری ۱۲۰ کیلومتر و برای واگن‌های مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت تعیین شده است.
مدیرکل راه وشهرسازی استان افزود: اکنون قطعه دوم این طرح به طول ۴۲ کیلومتر در حدفاصل شهر بستان آباد تا ایستگاه خاوران در مراحل پایانی است و بهره برداری از آن می تواند آرزوی سفر کوتاه و راحت به تهران از تبریز را محقق کند.
وی ادامه داد: با بهره برداری از طرح ۲ خطه کردن راه آهنمیانه – تبریز، ترانزیت ریلی ایران برای نخستین‌ بار به اروپا متصل می شود و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان، ایروان، تفلیس از طریق جلفا و ترکیه از طریق مرز رازی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می انجامد.