استاندار کردستان تاکید کرد کە با هماهنگی و کار شبانەروزی فرمانداران و مدیران دستگاەهای متولی، کردستان باید در طرح نهضت ملی مسکن در کشور پیشتاز باشد.

اسماعیل زارعی کوشا در جلسه شورای مسکن استان بر حضور فرمانداران در جلسه شورای مسکن استان تاکید و اظهار کرد: فرمانداران به عنوان رییس شورای مسکن شهرستان پیگیر جدی موضوع و نسبت به پیشرفت کار پاسخگو هستند و مدیران استان نیز پاسخگوی فرمانداران خواهند بود، بنابراین حضور آنان در این دست جلسات الزامی است.

وی طرح نهضت ملی مسکن را از برنامه‌های مهم و حائز اهمیت دولت برشمرد و گفت: اعتقاد دارم که کردستان در طرح نهضت ملی مسکن باید در کشور پیشتاز باشد و این مهم در کردستان تحقق پذیر است و در این راستا نباید خود را درگیر مسائل و مشکلات کم اهمیت کنیم.

زارعی کوشا ادامه داد: تجربه مسکن مهر می‌تواند در طرح نهضت ملی مسکن نیز راهگشا باشد.

استاندار کردستان تصریح کرد: فرمانداران و همه مدیران اجرایی به صورت ویژه  طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار قرار دهند و آن را تا حصول نتیجه کامل پیگیری کنند.

وی همچنین به هزینه صدور پروانه برای واحدهای طرح نهضت ملی مسکن توسط شهرداری‌ها نیز گریزی زد و گفت: مقدار هزینه دریافتی از متقاضیان برای صدور پروانه ساخت در شهر سنندج زیاد است و لازم است شهرداری و شورای شهر برای کاهش آن همکاری و مساعدت بیشتری داشته باشند.

زارعی کوشا با بیان اینکه معتقدم سنندج ویترین استان است و باید با روش های مختلف از آن حمایت ویژه شود، افزود: در طرح نهضت ملی مسکن واحدها برای متقاضیان کم‌درآمد ساخته می شود، بنابراین شهرداری تا جایی که می تواند تخفیف های لازم را در صدور پروانه های ساخت اعمال کند و ما نیز راهکارهای جبرانی در حمایت از شهرداری را در نظر خواهیم گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز در این جلسه ساخت ٨۷ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن را سهم استان در مدت زمان چهار سال عنوان کرد و گفت: مجموعا ۴۲ هزا ر واحد از این تعداد برای روستاها، بخش خصوصی و بازآفرینی شهری  تعریف شده و  باید برای مابقی واحدها، هم زمین را  تامین  و هم تسهیلات مورد نیاز را اختصاص دهیم.

شهرام ملکی با اذعان به اینکه در بعضی شهرها تعداد افراد متقاضی بیشتر از آمارهای موجود است بر پالایش متقاضیان تاکیدو خاطرنشان کرد: لازم است به منظور پالایش و مشخص شدن متقاضیان واقعی راه و شهرسازی با بنیاد مسکن تعامل دوسویه داشته باشند.

در جلسه شورای مسکن استان کردستان از فرماندار مریوان  به پاس خدمات و تلاش‌های وی در جهت معرفی املاک مازاد وانتقال اسناد  ۱۵ هکتار زمین  به نام مسکن و شهرسازی جهت اجرای قانون نهضت ملی مسکن توسط استاندار کردستان مورد تقدیر قرار گرفت.