هزینه ساخت مسکن در زمستان ۹۹ در برخی شاخه‌ها در تهران بیش از سه برابر شده، اما دستمزد نیروی کار دراین حوزه تعلق نه تنها افزایش نیافته بلکه کاهشی شده است. به عنوان مثال باوجود گرانتر شدن ساخت مسکن دستمزد…

در وضعیت قیمت نهاده‌های ساختمانی آمار و ارقام نشان از تورمی ۲۰۰ درصدی در زمستان ۹۹ داشته است. در کارنامه مدتی پیش مرکز آمار از این داده‌ها منتشر کرد چندین نکته مهم به چشم می‌خورد که در مهمترین آن‌ها به دستمزد نیروی کار در ساخت مسکن پرداخته شده است.
تورم مسکن تحت تاثیر چیست؟
تغییرات قیمت در نهاده‌های ساختمانی به معنای افزایش یا کاهش قیمت‌ها در ساخت و ساز مسکن است. به نوعی این متغیر بیانگر تورم تولیدکننده در این بخش بوده و بالاتر رفتن آن موجب رشد هزینه ساخت وساز بنا در هر منطقه می‌شود. پس می‌توان گفت زمانی که نهاده‌های ساختمانی در محلی دچار رشد قیمت‌ها شود پس از سپری شدن یک زمان مشخص و اصطلاحا در دوره بعد، تورم مسکن نیز تغییر کرده و بنابراین تغییرت آن بر هزینه خرید و اجاره خانه تاثیر گذار خواهد بود.
با این مقدمه بررسی می‌کنیم که تورم نهاده‌های ساختمانی در شهر تهران در زمستان ۹۹ چه افزایش یا کاهشی را ثبت کرده است؟ برای این منظور در ابتدا رشد فصلی قیمت‌ها در این حوزه واکاوی می‌شود.
رشد فصلی متغیر‌های ساخت و ساز مسکن
در بررسی تغییرات قیمت در نهاده‌های ساختمانی می‌توان این شاخه را به دوبخش مصالح و نیروی کار تقسیم بندی کرد در این تقسیم بندی سه نکته مهم در تورم فصلی نهاده‌ها مشاهده می‌شود.
نکته اول: رشد فصلی مصالح ساختمانی در زمستان ۹۹ در شهر تهران نشان می‌دهد سیمان با ۳۶ درصد بیشترین افزایش قیمت را در این مقطع داشته و با اختلاف درصدر گرانی‌های زمستانی ساخت مسکن قرار گرفته است. پس از آن انواع کابل و سیم به منظور استفاده در تلفن و برقکشی ساختمان از ۱۸ درصد تا ۱۰ درصد گران شده است. در انتها نیز در مراتب پایین‌تر قیمت میلگرد و بتن از صفر تا ۱۰ درصد در این فصل گران شده اند و نسبت به دو بخش دیگر تورم‌های کمتری را ثبت کرده اند.
نکته دوم:، اما بخش دیگری از هزینه‌های ساخت و ساز مسکن به دستمزد نیروی کار تعلق دارد. تغییرات قیمت‌ها دراین دسته از گروه‌های ساخت و ساز مسکن نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت در استادکار تاسیسات بوده که دستمزد این نیروی کار نسبت به فصل گذشته در حدود ۲۰ درصد ترقی داشته است.
پس از آن راننده لودر، کانال ساز، جوشکار و… در رده‌های پایین‌تر افزایش دستمزد قرار گرفته که تقریبا همگی زیر ۱۰ درصد ثبت شده اند.
نکته سوم: در سمت دیگر مقایسه در هردو دسته بندی، برخی از گروه‌ها در این فصل تورمی منفی داشته و به عبارت دیگر هزینه یا دستمزدشان نسبت به فصل قبل کمتر شده است.
در همین رابطه در گروه مصالح ساختمانی چهار گروه تورمشان کمتر از صفر بوده و کاهش قیمت را در آخرین فصل سال گذشته تجربه کرده‌اند. این چهار بخش عبارتند از گونی چتایی، لامپ، سرپیچ و وروق گالوانیزه که بیشترین افت مربوط به گونی چتایی با حد منفی ۶.۷ درصد بوده است.
در بخش نیروی کار در ساخت و ساز، اما تقریبا ۱۴ بخش تورمی منفی داشته که تعدادشان به مراتب بیشتر از گروه مصالح ساختمانی است. به عنوان مثال دستمزد کارگر ساده با ۸ ساعت ۲۶ روز کار ۳.۶ درصد نسبت به پاییز ۹۹ کاهش پیدا کرده است. سیم کش، عایق کار، کابینت ساز، نجار، گچکار و … دیگر نیرو‌های انسانی در ساخت مسکن بوده که در فصل زمستان تورم هزینه آن‌ها منفی بوده است. به عبارت دیگر حقوق ۱۴ گروه از مشاغل در ساخت مسکن نسبت به فصل پاییز کمتر شده است.
این نکته، اما در بررسی تورم نقطه به نقطه نهاده‌های ساختمانی در تهران جلوه شفاف تری داشته است.
تورم نقطه به نقطه نهاده‌های ساختمانی
مقایسه قیمت‌ها در هر مقطع با موقعیت مشابه خود در سال گذشته بیانگر تورم نقطه به نقطه در آن مقطع است. این تورم در نهاده‌های ساختمان شهر تهران در فصل زمستان ۹۹ افزایشی چشمگیر داشته و تا مرز ۲۰۰ درصد نیز ارتقا پیدا کرد.
بررسی تورم نقطه به نقطه در بخش‌های متعدد ساخت و ساز مسکن در ایران نشان می‌دهد قیمت ساخت هر بنای مسکونی نسبت به زمستان ۹۸ حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. دراین میان کابل، سیم، بتن و سیمان به ترتیب بیشترین افزایش قیمت‌ها را در فصل پایانی سال گذشته ثبت کرده اند.
در این بخش نیز اگر دسته‌های ساخت و ساز مسکن را به دو گروه نیروی کار و مصالح طبقه بندی کنیم با نکته‌ای مهم مواجه می‌شویم.
طبق داده‌های ثبت شده در گزارش مرکز آمار از نهاده‌های ساختمانی تهران مشاهده میشود تورم قیمت‌ها در بخش مصالح از ۷۰ تا ۲۰۰ درصد بوده و افزایش دستمزد در نیروی کار از ۳۰ تا ۶۰ درصد ثبت شده است.
دراین میان نجار، مهندس عمران و کابینت ساز با افزایشی ۳۰ درصدی کمترین رشد دستمزد را در این مقطع به ثبت رسانده اند. به عبارت دیگر دستمزد نیروی کار در میان کل هزینه‌های ساخت و ساز مسکن کمترین تورم را ایجاد کرده و در مصالح دیگر این افزایش قیمت تا مرز ۳ برابر شدن نیز پیش رفته است.
جمع بندی و نتیجه گیری
در مقایسه تورم نهاده‌های ساختمانی در تهران در سال ۹۹ مشاهده می‌شود هزینه ساخت و ساز تقریبا نسبت به سال قبل به طور متوسط دو برابر شده است. این افزایش نشان دهنده آن است که هنوز قیمت خرید و اجاره مسکن در مسیر رشد قرار دارد.
اما دسته بندی افزایش قیمت در ساخت و ساز مسکن به دو بخش نیروی کارومصالح ساختمانی نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها در این دوره در مصالح ساختمانی بسیار بیشتر از نیروی کار بوده است. چه در بعد ماهانه و چه در قاب سالانه این افزایش‌ها در سطحی پایین‌تر قرار گرفته و اصطلاحا همخوانی با دیگر هزینه‌های ساخت و ساز نداشته است. با این حال تورم تولید کننده در این شاخه حداقل ۳۰ درصد بوده و به عبارت دیگر دست کم ۳۰ درصد به هزینه مسکن نسبت به سال قبل در تهران در سال ۱۴۰۰ افزوده خواهد شد.