پارک ملت سنندج به عنوان یکی از ارزشمند ترین فضا ها عمومی به سبب فرم خاص و قرارگیری در شهری که با کمبود شدید سرانه فضای سبز مواجه است، سالهاست همچون نگینی بر تارک شهر هزار تپه می درخشد. این پارک که از سالها…

اخیرا شهرداری سنندج در قالب قراردادی سرمایه گزاری اقدام به احیای شهربازی فراموش شده در این پارک نموده که به نوبه خود اقدامی ارزشمند محسوب می شود.
اگر چه مفاد این قرارداد برای عموم قابل دسترس نیست اما آنچه مورد توجه است، اقدام به ساخت ۱۲ باب فضای تجاری خارج از محدوده مشخص و‌محصور شهر بازی است که توسط سرمایه گزار تا مرحله سفت کاری انجام گرفته و به نظر می رسد این اقدام در قالب قرارداد سرمایه گزاری احیای شهربازی می باشد، اقدامی که به آسانی نمی توان آن را در مسیر این هدف توجیه نمود.
فرم ساخت و جانمایی این تعداد واحد تجاری در فضای مجاور خیابان اصلی ضمن آسیب به هویت و عملکرد پارک در محدوده ورودی اصلی پیاده، با توجه به مجاورت با این ورودی و عدم وجود و امکان احداث پارکینگ و توقفگاه می تواند علاوه بر آسیب به این فضای ارزشمند، ایمنی در تردد  در خروجی پل ضیاالدینی خیابان پاسداران را بسار بیش از پیش دچار اختلال کند.
از سویی با توجه به ارزش این تعداد فضای تجاری به نظر می رسد شهرداری سنندج، کارشناسان و تصویب کنندگان این قرارداد سرمایه گزاری می بایست در خصوص میزان سرمایه آورده سرمایه گزار و نیز ارزش و زمان بندی بهربرداری از پارک به شهروندان توضیح داده و در سامانه شفافیت در خصوص مفاد این قرارداد و توجیهات فنی، زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی آن را جهت تنویر افکار عمومی منعکس نمایند.