مدیر عامل شرکت آب منطقه ای

دلایل تداوم شکاف شدید میان سهم استان در جدول توسعه با میانگین کشوری در حوزه آب چیست؟
توجه داشته باشید شکاف ایجاد شده در مدت زمان کوتاهی ایجاد نشده و نمی­توانیم انتظار داشته باشیم در طی یک الی دو سال رفع شود، بنده به شخصه معتقدم در طول چند سال گذشته علی رغم مشکلات اعتباری در کشور در بخش آب اعتبارات خوبی به پروژها تزریق شده و این فاصله در حال کم شدن است . ما در فاز توسعه و در بحث مهارآب، در اواخر کار هستیم و به مرور زمان وارد فاز بهره برداری از منابع می شویم.
نظر شما در مورد عبارت “تب و تاب سد سازی” چیست؟
موافق نیستم . تب و تاب سد سازی حرفی است که در جامعه عنوان می شود. در واقع سد سازی نیاز است، شخصا نیز براین باور نیستم که افراطی در سد سازی صورت گرفته، بطور مثال تصور کنید اگر درشهر سنندج سد وحدت نبود و یا اگر در شهر بانه و سقز سدی را احداث نکرده بودیم، چگونه می توانستیم تامین آب شرب این مناطق را انجام دهیم!؟ اگر سد شهید کاظمی بوکان که در محدوده­ی جغرافیایی استان کردستان احداث و از این استان تغذیه می کند برای تامین آب شرب مردم تبریز وجود نداشت، چه اقدامی باید انجام می­دادیم؟ واقعیت آن است که  این سد ها صد در صد مورد نیاز بوده و در صورت نبود هر یک کشور دچار معضل آب شرب خواهد شد.
به نظر می رسد هزینه های زیست محیطی و اجتماعی احداث سد های متعدد در کرستان با توجه به به زیر آب رفتن بخش قابل توجهی از زمین های حاصلخیز، گونه های جانوری و حتی نواحی تاریخی و گردشگری استان به هیچ وجه متناسب با میزان بهرهمندی استان از نعمت وجود این سد ها نیست، نظر شما در این خصوص چیست؟
ما به عنوان شرکت آب منطقه­ای غرب در سطح استان متولی آب و تابع سیاست وزارت نیرو هستیم؛ این بدان معنا نیست که تمامی سیاست های وزارت نیرو را در این ارتباط پذیرفته­ایم، البته ما برای انتقاداتی که مطرح می شود دلایل فنی ارائه می کنیم و در تلاشیم با بازنگری و تلفیق کردن آمار به جایگاهی که حق استان کردستان است راه پیدا کنیم. این موضوع به معنای آن نیست که هر آنچه را که ادعا کرده و یا مورد نظرمان است باید محقق شود. همان طور که می دانید منابع محدود هستند؛ طبق قانون با توجه به جایگاه برای پایین دست و بالا دستی های حوزه آبریز حق و حقوق مشخص و محدودی وجود دارد و ما هم از آن مستثنی نیستیم، واقعیت این است که ما در نقطه شروع قرار نداریم زیرا اگر ما در نقطه­ی شروع بودیم می توانستیم این منابع را به لحاظ حجم کنترل کرده تا با روش و سیستمی صحیح سهم مصرف عادلانه ای برای اســـــــــتان تعــــــیین کنــــیم
بازدهی طرح تعادل بخشی آبهای زیر زمینی که تقریبا  بیش از ۲ سال از آن می­گذرد را چگونه ارزیابی می کنید و همچنین چقدر به این طرح امید دارید؟
ما در کردستان دارای ۳ دشت ممنوعه هستیم، اولین دشت ممنوع ما دشت قروه بود و بعد از آن دشت دهگلان و نهایتا دشت چهاردول
ما تا کنون در دشت دهگلان بر اساس آخرین آمار و اطلاعات فقط نزدیک به پانصدو شصت میلیون متر معکب کسری مخزن داریم. طبیعتا بحث انسداد چاه های غیر مجاز، نصب کنتور جلوگیری از سیلاب و… کارهای فوق العاده ارزشمندی هستند ولی در نهایت ما باید آبی داشته باشیم که بتوانیم یا جایگزینش کنیم یا تغذیه مصنوعی با آن انجام بدهیم.
متاسفانه ما در شرق استان در این سه دشت منابع آب سطحی فوق العاده محدودی داریم و اساسا به مقدار مورد انتظار ما نیستند که بتوانند مصارف راجبران کنند. با اتفاقی که در بحث انتقال آب سد آزاد به قوچم و دشت قروه و دهگلان افتاد، که بخشی از آب انتقالی از سد آزاد به شکلی جایگزین منابع زیرزمینی فعلی می شود، یعنی به شکلی می توان گفت تغذیه مجازی می­شود. حدودا ۶۵ در صد از سهم مصرف استان در قالب آبهای زیر زمینی و ۳۵درصد در قالب آب سطحی کل سطح استان تامین می­شود که دقیقا این نسبت باید بر عکس باشد. متاسفانه به دلیل کمبود منابع آب در دسترس که باعث شده در سطح استان به منابع آب زیر زمینی متوسل شویم منابع آبی ما در غرب استان است اما در شرق مخصوصا در بخش کشاورزی پتانسیل مصرفی بیشتری داریم و این امر باعث شده انتقال آب از غرب استان به شرق را داشته باشیم که خود هزینه زیادی دارد و متاسفانه یکی ازدلایل عدم توازن پیش آمده در بحث مصارف همین مساله است.
اعتراضات و انتقادات زیادی به عملکرد وزارت نیرو در توسعه استان وجود دارد، جنابعالی به عنوان متولی در این زمینه به این عملکرد چه نمره ای می دهید؟
اساسا این ذهنیت باید اصلاح شود، ما باید از ظرفیت هایی که در استان است استفاده کنیم، ظرفیت هایی مانند توریست، اکوتوریست و یا درزمینه صنعت و… دراستان قدم های اساسی برداریم اینکه ما بر این باور باشیم که منشاء تمام مشکلات استان حوزه آب و متولی آن وزارت نیرو است به نظر شخص بنده درست نیست و مبــنای منــطقی ندارد اما معـــتقدم وزارت نیرو در طول این چند سال اخیر در استان کردستان باتوجه به هزینه های و طرح هایی که انجام داده کار هایی کاملا ضروری و اثر بخشی انجام داده و واقعا نمره قبولی می گیرد و طبیعی است که باید کردستان فعالیت بیشتری انجام داد تا از این هم بهتر شود .