مدیرکل راه و شهرسازی اردبیل گفت: بالغ بر ۳۰ پروژه برای محلات هدف بازآفرینی در سطح استان تعریف شده است، اغلب پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارند و در صورت تخصیص اعتبار کافی می‌توانند به مرحله بهره‌برداری…

محبوب حیدری، مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل در خصوص پروژه‌های بازآفرینی این استان توضیحاتی ارایه کرد و گفت: بالغ بر ۳۰ پروژه برای محلات هدف بازآفرینی در سطح استان تعریف شده که در حال حاضر در جریان است، برخی از این پروژه‌ها جدید و اجرای برخی نیز از سال‌های گذشته شروع شده است. این پروژه‌ها اغلب در محلات هدف اردبیل و شهرستان‌های مشگین‌شهر و پارس‌آباد در حال اجراست.
حیدری به برنامه‌های سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و با بیان این که پروژه‌های جدیدی برای سال جاری پیش بینی شده است، اظهارکرد: از این پروژه‌ها می‌توان احداث مدرسه و پایگاه سلامت در سکونتگاه‌های غیررسمی را نام برد، علاوه بر این بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال پروژه نیز از منابع داخلی تعریف شده است که در مرحله تامین منابع و عملیاتی شدن قرار دارند، این پروژه‌ها شامل کمک به مرمت بازار تاریخی اردبیل، احداث مدرسه و پارک است.
مدیرکل راه و شهرسازی اردبیل مهم‌ترین پروژه‌های در دست اقدام را این گونه برشمرد و گفت: بهسازی معابر شامل آسفالت، جدول و پازل معابر محلات هدف، اجرای پروژه‌هایی نظیر احداث سالن ورزشی، احداث کلانتری، پارک، مدرسه و سرای‌محله از مهم‌ترین فعالیت‌های در دست اقدام به شمار می‌رود.
او افزود: همچنین برنامه‌های توانمندسازی اقتصادی در محلات هدف اردبیل و شهرستان‌های مشگین‌شهر و پارس‌آباد در دست اجراست. به طور کلی هدف از اجرای این پروژه‌ها ارتقای ظرفیت‌های فرهنگی و توانمندسازی اقتصادی و فرهنگی ساکنان است و در نهایت تلاش می‌شود که شاخص‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این مناطق به متوسط شهری برسد. قطعا با اجرای این پروژه‌ها به این هدف نزدیک می‌شویم.
به گفته حیدری، اغلب پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارند که در صورت تخصیص اعتبار کافی می‌توانند به مرحله بهره‌برداری برسند، اولویت اول در تعریف پروژه تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است.
او با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: در این مناطق علاوه بر مطالعات انجام شده که در اختیار شهرداری‌ها گذاشته شده است، با اجرای پروژه‌های متعدد فرهنگی و عمرانی به ارتقا سطح زندگی ساکنان کمک می‌شود که از جمله می‌توان به احداث زمین چمن مصنوعی در ایران‌آباد و سالن ورزشی و بهسازی معابر عدالت‌آباد اشاره کرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل در خصوص اعتبارات تخصیصی پروژه‌های بازآفرینی شهری نیز توضیحاتی ارایه و تصریح کرد: اعتبار در نظر گرفته شده در سال ۱۳۹۹ برای پروژه‌های استان حدود ۱۰۰ میلیارد ریال به علاوه ۵۵ میلیارد ریال اعتبار قیر بود، خوشبختانه تمام اعتبارات جذب و بیش از ۱.۵ برابر این اعتبارات هزینه شده است.
به گزارش شرکت بازآفرینی شهری ایران، به گفته او طبق آخرین آمار در اردبیل حدود ۸۱۲ هکتار سکونتگاه غیررسمی با جمعیت حدود ۱۲۰ هزار نفر شامل ۱۵ محله و ۳۹۶ هکتار بافت فرسوده با جمعیت بالغ بر ۷۰ هزار نفر وجود دارد .