ساخت و ساز گسترده، تصرف اراضی و کشاورزی در حریم سد قشلاق (وحدت) موجب آلودگی آب شرب سنندج شهر است

 ضعف مدیریت؛ تهدید سلامت سد قشلاق (وحدت) سنندج
ساخت و ساز گسترده، تصرف اراضی و کشاورزی در حریم سد قشلاق (وحدت) موجب آلودگی آب شرب سنندج شهر است
سر ریز شدن حجم قابل توجهی از کود های کشاورزی آلاینده، فاضلاب و سوخت های فسیلی (تعدد پمپ های آب گازوییلی روی دریاچه) به دلیل تصرف، ساخت ‌و ساز و فعالیت کشاورزی در حریم ممنوعه سد قشلاق سنندج
سد قشلاق (وحدت) سنندج که در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال شهر سنندج قرار دارد علاوه بر اینکه اصلی ترین منبع تامین آب شرب مرکز استان کردستان با جمعت تقریبی نیم میلیون نفری به شمار می آید، یکی از جاذبه های گردشگری این شهر نیز محسوب می شود.
این سد که ساخت آن در اوایل دهه ۵۰ خورشیدی آغاز شده است منبع آب آشامیدنی و کشاورزی سنندج است. قرار گیری چندین روستا در بالادست این سد و سرازیر شدن فاضلاب این روستا ها به دریاچه سد از جمله تهدید های سلامت برای آب این سد است که در سالهای اخیر با ساخت تصفیه خانه برای یکی از روستا های پر جمعیت مورد توجه قرار گرفت.
آنچه اما این روز ها آنچه سلامت این منبع آب آشامیدنی شهر سنندج را تهدید می کند تنها فاضلاب روستا های بالادست نیست بلکه تهدید اصلی «ضعف مدیریت و اهمال در اجرای قانون دستگاه های متولی» است.
حریم ۱۵۰ متری سد قشلاق (که بر اساس قانون، تصرف و هرگونه فعالیت ساخت و ساز و باغداری در آن ممنوع می باشد) در سالهای اخیر در سایه انفعال و بی توجهی دستگاه های متولی مورد دست درازی زمین خواران قرار گرفته است.
تصرف؛ فعالیت باغداری؛ احداث خانه؛ استفاد  از پمپ های دیزلی بر روی دریاچه؛ به صورت گسترده در حریم سد قشلاق سنندج در چند سال اخیر مستقیما سلامت و کیفیت آب این سد را نشانه رفته است و مسبب آن اهمال دستگاه های متولی در اجرای قانون است.
شرکت امور آب، سازمان جهاد کشاورزی، ادارات منابع طبیعی و محیط زیست کردستان باید در برابر شرایط ایجاد شده پاسخگو باشند، وسعت تصرفات صورت گرفته در حریم سد و محدوده منابع طبیعی علاوه بر ورود فاضلاب خانه های ساخته شده به دریاچه سد موجب سرازیر شدن سموم و کودهای کشاورزی به دریاچه و آلودگی ناشی از تعدد پمپ های دیزلی روی دریاچه می گردد که تهدیدی جدی برای سلامت آب شرب شهر سنندج محسوب می شود.