ساماندهی مزر باشماق از مطالبات اصلی مردم کردستان می باشد

مرز باشماق مریوان در استان کردستان در سال ۱۳۸۵ به عنوان مرز رسمی شناخته شد و در اسفند سال ۱۳۸۹ مورد بهربرداری قرار گرفت و امروز از آن به عنوان یکی از مهمترین گذرگاه های ترانزیتی کشور نام می برند.

با توجه به اینکه این گذرگاه یک مرز بین المللی به شمار می رود برای کاهش مشکلات موجود در آن، سال ۱۳۹۷ طرح ساماندهی مرز باشماق مریوان به تصویب دولت رسید.

برای کسب اطلاع بیشتر گفتگویی با شیوا قاسمی پور نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی داشتیم که در این رابطه گفت: مرز بین المللی باشماق مریوان یکی از ظرفیت های مناسب برای توسعه استان می باشد و این پتانسیل می تواند به شاهراه اقتصادی برای کشور تبدیل شود.

قاسمی پور با اشاره به اینکه طرح جامع ساماندهی مرز باشماق به درسال ۱۳۹۷ تصویب شد و در سال ۱۳۹۹ گلنک آن در زمینی به مساحت ۲۵ هکتار به زمین زده شد افزود: مدت زمان اجرایی این پروژه  ۲۶ ماهه اعلام شد اما تا به امروز با گذشت ۸ماه از زمان کلنگ زنی آن هیچگونه پیشرفتی نداشته و پروژه تعطیل است.

وی دلیل تاخیر در اجرای طرح ساماندهی مرز باشماق را عدم انتقال سند و نبود هماهنگی های لازم برای اجرایی آن اعلام کرد.

قاسمی پور با بیان اینکه طرح ساماندهی به منظور نظم بخشیدن به مرز باشماق اجرا خواهد شد، اظهار داشت: بر اساس این طرح مسیرهایی جدا برای حمل و نقل در نظر گرفته خواهد شد و ترددها در قالب ۳ خط ترانزیت، صادرات و مسافربری انجام خواهد شد.

به گفته نماینده مردم مریوان و سروآباد از مزایای اجرای طرح ساماندهی مرز باشماق به روان شدن تردد در این محدوده و انجام عملیات گمرکی در مدت زمان کوتاه تر اشاره کرد.

وی در رابطه با استقرار شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی تهران در گمرک باشماق، اذعان داشت: انبار های عمومی طی ۱۰سال گذشته در مرز استقرار یافته اند و با توجه وظایف شاخص انبارداری، تخلیه بارگیری، و حراست انبارداری که بر عهده دارند متاسفانه عملکرد مناسبی نداشته اند.

قاسمی پور افزود: اخذ هزینه های نامتعارف در مرزها  از سوی انبارهای عمومی به یک چالش در مرز تبدیل شده است و در قبال دریافت این هزینه ها هیچگونه خدمتی به مردم ارائه نمی شود.

وی اذعان کرد: طی جلسه ای که با مدیران انبارهای عمومی داشتیم مقرر شد تیمی از تهران در شعبه باشماق به منظور ارائه خدمات به تجار، آموزش نیروهای بومی و رفع مشکلات مرز باشماق حضور داشته باشند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد گفت: طبق شرح وظایف انبارهای عمومی رویه های مربوط به انبارداری، تخلیه، بارگیری در سقف های مسقف، بارانداز پیاده شده و اقدامات عمرانی انجام می شود و طبق گفته آنها تا به امروز یک میلیارد تومان بابت انجام امور هزینه شده که درآمد آن ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

 نماینده مردم مریوان و سروآباد در پایان با اشاره به اینکه ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح ساماندهی مرزباشماق در نظر گرفته شده است گفت: اجرای طرح ساماندهی و رفع مشکلات مرز باشماق مریوان از مطالبات اصلی ما می باشد و باید دولت به صورت جدی  پیگیر و به موضوع ورود پیدا کند.