عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی مرکزی گفت: باید به کار مهندسان در سازمان نظام مهندسی به عنوان شغل دوم نگاه کرد، چون قطعاً آنان نمی‌توانند تنها با درآمد سازمان، زندگی خود را بچرخانند.

سبکتکین شفقت، عضو هیئت مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی با اشاره به جایگاه فعلی مهندسان در جامعه امروز و نقش شهرسازی مطلوب، بیان کرد: پذیرش تعداد زیادی از دانشجویان در رشته‌های مهندسی سبب شده کیفیت آموزش در جامعه مهندسی پایین بیاید. متأسفانه وزارت آموزش عالی در سالیان گذشته برعکس وزارت بهداشت در این زمینه عمل کرده و پذیرش این رشته را بالا برده است. همین امر باعث شده تا خروجی خوبی از دانشگاه‌ها نداشته باشیم.

کیفیت ساخت و سازها بهتر شده است

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه سازمان نظام مهندسی به عنوان یکی از بازوهای مهم کشور، تأثیرات خود را در جامعه امروز گذاشته و ساخت و سازهای بسیار خوبی در این سال‌ها انجام شده است. این سازه‌های خوب و اصولی در بلاهای طبیعی مانند زلزله به خوبی مستحکم بوده و تلفات کمی را بر جای گذاشته است. به عنوان مثال می‌توان از زلزله اخیر بندرعباس نام برد که با میزان کمی از تلفات همراه بود. این اتفاق نشان دهنده این است که روند ساخت‌وساز اصولی‌تر شده و استحکام ساختمان‌ها بیشتر از قبل شده است.

درآمد مهندسان کاهش داشته است

وی ابراز تأسف کرد: متأسفانه با توجه به تغییراتی که دولت‌مردان در سازمان نظام مهندسی به وجود آورده‌اند، روند رشد این سازمان گرفته شده و ما شاهد کاهش درآمد آنان در این سازمان بزرگ هستیم. یعنی باید به کار مهندسان در سازمان نظام مهندسی به عنوان شغل دوم نگاه کرد، چون قطعاً آنان نمی‌توانند تنها با درآمد سازمان، زندگی خود را بچرخانند.

علاوه بر این، جایگاه نظام مهندسی با تصمیمات اشتباه و با دستوراتی که وزیران وقت داده‌اند، متزلزل شده و اگر قانون پیشنهادی جدید که در شرف اجرا است به مجلس برود، قدرت از سازمان نظام مهندسی گرفته خواهد شد.

مافیای صنعت ساختمان پول و قدرت دارند

وی افزود: مافیای صنعت ساختمان دارای قدرت و پول هستند، پس برای تخریب سازمان نظام مهندسی هر کاری که بتوانند انجام خواهند داد. با این وجود؛ درگیری اولیه سازمان نظام مهندسی با مافیای صنعت ساختمان است تا بتواند کیفیت و درستی کار را بالا ببرد. وظیفه مهندسان در سازمان نظام مهندسی در این راستا اجرای قانون است تا بتوانند جلوی فساد ساختمانی را بگیرند.

برخی مهندسان امضافروشی می‌کردند

شفقت ادامه داد: درایت دولت‌مردان در این راه، می‌تواند کارساز باشد. هر چند که اعتقاد دارم بعضی از سازمان‌های نظام مهندسی کشور که به عنوان ویترین این سازمان به شمار می‌آیند؛ مانند سازمان نظام مهندسی استان تهران در ادوار اولیه به خوبی عمل نکرده‌اند و یک سری از موارد مانند برگه فروشی، سهمیه فروشی و … باعث شده تا چهره‌ای زشت از این سازمان پدید بیاید.

عضو منتخب هیئت مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اشاره کرد: بنده اعتقاد دارم که سازمان نظام مهندسی تهران باید در این راستا پیشرو باشد و در مناطق بیست و دوگانه تهران دفاتری را تأسیس کند تا بتواند به مردم خدمات خوب ارائه دهد. عدم مشتری‌مداری در تهران فشار بر شهرستان‌ها را بیشتر کرده و سبب شده مهندسان در این سال‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند. البته باید به این نکته توجه کرد که، عملکرد در دو دوره خوب بوده اما کافی نبوده و نسبت به ادوار قبلی مشتری مداری کمتر دیده شده است. متأسفانه این موضوع جایگاه مهندسان در جامعه را دچار ضعف کرده است.

وی اضافه کرد: وجود مهندسان در هر جامعه‌ای لازم و ضروری است؛ در نتیجه یک مهندس خوب باید دارای علم و تحصیلات مناسب باشد و برای رعایت منافع مردم و بهره‌برداری نهایی در ساختمان‌ها بکوشد.

شفقت در آخر خاطرنشان کرد: مهندسان باید از تجربیات خود در پروژه‌های مختلف بهره ببرند و بتوانند با کارفرما ارتباط کلامی خوبی برقرار کنند. یک مهندس باید به قوانین و آئین‌نامه‌های کشوری واقف باشد. علاوه بر این مهندسان تازه کار باید بدانند که فقط گرفتن مدرک و نشستن پشت میز یا حضور در کارگاه‌ها کافی نیست. آنان باید توقع خود را در این زمینه پایین آورده و از تجربیات مهندسان پیشکسوت بهره ببرند تا علم و دانش مکتوب خود را در کنار تجربه‌های عملی کامل کنند.