دود بی‌تدبیری حوزه مسکن مسئولان در چشم مردم نطنز می رود به نحوی که دلالان در بازار مسکن جولان می‌دهند.

مسکن یکی از مهمترین نیازهای زندگی خانواده است اما در حال حاضر با توجه به افزایش بسیار زیاد قیمت زمین، مصالح ساختمانی، آهن آلات و سایر هزینه‌های جانبی برای ساخت یک مسکن معمولی، این نیاز زندگی به دغدغه‌ای برای خانواده‌ها به ویژه جوانان تبدیل شده است.
آن‌هایی که در کارهای ساخت و ساز فعالیت دارند حتما با این موضوع و انتظار برای تامین مصالح و به طور ویژه آجر آشناتر هستند و خیلی وقت‌ها پس از گذر از هفت خوان رستم، سپس با قیمت بالا شاید بتوانند مصالح مورد نیاز خود را تامین کنند.
اما در این آشفته بازار آنچه که به نظر می‌رسد بی‌توجهی به تبعات گرانی مصالح ساختمانی است چراکه این موضوع شرایط خانه‌دار شدن مردم را سخت‌تر می‌کند و در نهایت رکود تورمی در حوزه مسکن را رقم می‌زند و در ماه‌های اخیر با وجود اینکه قیمت مسکن سر به فلک کشیده، دولت هیچ اقدامی برای کنترل آن انجام نداده و تنها محدود به مصاحبه‌ها و امضای تفاهمنامه‌هایی در زمینه ساخت مسکن ملی شده است.
وضعیت اقتصاد کشور و گرانی تورم تا جایی به آن دامن زده است که نه کسی توان خرید ملک دارد و نه مالکی حاضر به فروش ملک است زیرا معتقد است قیمت مسکن بازهم بالاتر می رود و در چند مدت اخیر هم مجلس اعلام کرده برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی به دولت فشار می‌آورد تا نرخ این اقلام کاهش یابد،
تغییر روزانه، ساعتی و حتی لحظه‌ای در قیمت‌ها علاوه بر بخش کالاهای اساسی سبد خانوار، مدت‌ها است که به حوزه مصالح ساختمانی و مواد اولیه ساخت و ساز هم کشیده شده و مشخص نیست با این بی‌ثباتی که در بازار وجود دارد و با بی‌انگیزگی سازندگان مسکن چه اتفاقاتی در انتظار صنعت ساختمان کشور است.

رحمت‌الله فیروزی‌پور عضو کمیسیون عمران مجلس در نطنز پیرامون افزایش قیمت مصالح ساختمانی اظهار داشت: ‌مصالح ساختمانی به تبع سایر افزایش قیمت‌ها در همه عرصه‌ها نیز افزایش سر سام آور داشته است که همه موارد
به هم ارتباط دارد.
نماینده نطنز و بادرود و قمصر در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه جوانان برای تامین مسکن ناتوان هستند علت‌های متعدد دارد از جمله نداشتن شغل مناسب، عدم درآمد کافی، گرانی زمین و  مصالح ساختمانی و عدم تامین تسهیلات است.
وی تاکید کرد: می‌طلبد مسئولان ذی ربط در خصوص ساماندهی و نظارت بر قیمت مصالح مورد نیاز ساختمان از آهن، سیمان، سنگ، کاشی، سرامیک و درب و پنجره و غیره تدابیر لازم را اتخاذ و اجرا کنند.
فیروزی‌پور افزود: کمیسیون عمران مجلس در جلسات متعدد با وزیر صنعت و معدن و تجارت علت گرانی را در کمیسیون مورد بررسی و از وزارت مربوطه درخواست اعمال نظارت و فراهم‌ کردن نیازمندی‌های مردم ملزم کرده است.
نماینده مردم نطنز و بادرود و قمصر به لزوم همکاری دولت و مجلس برای نظارت بیشتر بر بازار مصالح ساختمانی تاکید کرد و گفت: باید دولت و مجلس در کنار یکدیگر برای این موضوع تصمیم‌های مهمی بگیرند تا اقشار کم درآمد و نیازمند مسکن، بیشتر از این آسیب نبینند.
حسن شکاری، یکی از فروشندگان مصالح ساختمانی در بادرود در خصوص وضعیت بازار مصالح ساختمانی گفت: با شیوع کرونا در کشور و کاهش واردات و صادرات، قیمت مصالح ساختمانی با افزایش نرخ و کمبود در بازار مواجه شده است.
وی به گرانی مسکن اشاره کرد و افزود: اگرچه صنعت ساختمان‌سازی در پی گران شدن مصالح ساختمانی دچار مشکل و رکود شده است اما ملک‌هایی که تا چند ماه پیش برای فروش راکد مانده بودند امروز مشتری زیادی پیدا کرده‌اند و البته خرید و فروش هم دچار پیچیدگی‌های متعدد شده است.
مجتبی چاکری پیمانکار ساختمانی نیز از بی‌توجهی مسئولان به مسئله مهم گرانی گلایه کرد و اظهار داشت: قیمت میلگرد و سیمان افزایش چشم‌گیری داشته است در حالی که هیچ کدام از این‌ها وابستگی چندانی به نرخ دلار ندارند و این امر نتیجه بی‌برنامگی و عدم نظارت مسوولین بر بازار را می‌رساند و همین بی‌کفایتی، عرصه جولان دلالان را باز گذاشته تا دود افزایش قیمت مصالح ساختمانی، باز هم به چشم مردم برود.