معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: اطلاعات ۲ هزار و ۶۰۰ نفر متقاضی نهایی واجد شرایط مسکن اقدام ملی در اردبیل ثبت شده است.

شهرام باباخانی معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل اظهار داشت: در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۴ هزار و ۳۵۰ واحد و در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر یک هزار و ۵۲۲ واحد مسکن در قالب طرح اقدام ملی احداث و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: بعد از اتمام مراحل ساخت و تحویل مسکن مهر در سال گذشته، امسال اهتمام جدی بر تکمیل پروژه‌های مسکن اقدام ملی داریم تا با همراهی متقاضیان و پرداخت به موقع آنها ساخت این واحدها را در شهرهای استان اردبیل به سرانجام برسانیم.
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: در شهر اردبیل با ثبت‌نام انجام شده ۹ هزار نفر در مرحله اول برای مسکن اقدام ملی ثبت‌نام کرده بودند که با پایش و بررسی متقاضیان دو هزار و ۶۰۰ نفر از آنها واجد شرایط مسکن اقدام ملی تشخیص داده شدند.
وی ادامه داد: با تشکیل پرونده و انجام مراحل اداری پرداخت۴۰ میلیون تومان مبلغ اولیه از سوی این متقاضیان انجام شد تا با تأمین زمین ساخت واحدهای مسکونی در چهار نقطه شهر اردبیل انجام شود.
باباخانی خیابان کارگر، داروپخش و دو مجتمع در شهرک اندیشه را مناطق در نظر گرفته برای احداث مسکن اقدام ملی در استان اردبیل اعلام کرد و افزود: در برخی از پروژه‌ها شاهد پایان مرحله اسکلت و آغاز عملیات سفت‌کاری و نازک‌کاری هستیم که امیدواریم با همراهی متقاضیان و پرداخت به موقع آورده آنها بهره‌برداری از تعدادی از مساکن اقدام ملی را در سالجاری و یا اوایل سال آینده شاهد باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ۵۴۰ واحد از مساکن اقدام ملی با پیشرفت۴۰ درصد در چهار نقطه شهر اردبیل در حال اجراست و در سایر شهرها نیز با محوریت بنیاد مسکن ساخت واحدهای مسکونی به انجام می‌رسد.
باباخانی به توافق وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های اجرایی نظیر آموزش و پرورش، نیروهای مسلح و صدا و سیما برای تأمین مسکن مورد نیاز آنها اضافه کرد: با تأمین زمین ساخت یک‌هزار واحد برای این دستگاه‌ها در استان اردبیل در اولویت قرار گرفته تا با همکاری صدا و سیما، آموزش و پرورش،‌ نیروهای مسلح و بنیاد شهید ساخت این واحدها نیز از هفته‌های آینده آغاز شود.
وی بیان کرد: قرار شده شهرداری و نظام مهندسی نیز تخفیف ۵۰ درصدی در برآورد هزینه‌های خود ارائه دهند تا در کنار واگذاری رایگان زمین، متقاضیان مسکن اقدام ملی از این فضا و بستر فراهم شده نیز استفاده کنند.
باباخانی ادامه داد: در شهرهای خلخال و پارس‌آباد با تلاش بنیاد مسکن احداث واحدهای مسکن اقدام ملی شروع شده و در برخی از پروژه‌ها نیز مراحل فنداسیون در حال انجام است.
وی به افزایش تسهیلات بانکی اشاره کرد و گفت:‌ تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی در زمینه افزایش تسهیلات پرداخت ابلاغ نشده و تسهیلات درحد۱۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی می‌شود و مابقی مبالغ مورد نیاز برای تکمیل مسکن اقدام ملی از سوی متقاضیان تأمین خواهد شد که در شش مرحله پرداختی در مراحل فنداسیون، اسکلت،‌ نازک‌کاری و … از متقاضیان دریافت خواهد شد.
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: متقاضیان مسکن اقدام ملی در استان اردبیل پرداختی خود را در شش مرحله برای تکمیل و تحویل واحدهای مسکونی انجام می‌دهند.
باباخانی اظهار کرد: در صورتی که متقاضیان همکاری لازم را در پرداخت به موقع آورده اولیه داشته باشند، مسکن اقدام ملی به مانند مسکن مهر طولانی نخواهد بود و به محض تکمیل، تحویل متقاضیان خواهد شد.