یک جامعه شناس شهری در خصوص معضلات و مشکلات شهرهای اقماری اطراف پایتخت گفت: متاسفانه توزیع ناعادلانه خدمات اجتماعی و دسترسی نامطلوب ساکنان این شهرها همچنان از مهمترین مشکلات ساکنان آن است.

حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس شهری در خصوص معضلات و مشکلات شهرهای جدید اقماری اطراف پایتخت گفت: به نظر من عمده‌ترین مشکلی که شهرهای جدید مانند پردیس و پرند با آن مواجه هستند توزیع ناعادلانه خدمات اجتماعی و دسترسی نامطلوب به شهر مادر است.
این جامعه شناس افزود: اگر بخواهم ساده‌تر این مسئله را بیان کنم باید بگویم که افراد ساکن در هر کدام از این شهرهای جدید برای دسترسی به خدمات اجتماعی و برای حاضر شدن در محل کار خود باید به پایتخت بروند بنابراین حمل و نقل آسان و دسترسی مطلوب یکی از مواردی است که می‌تواند بسیاری از فشارهای روانی و مشکلات ساکنان این مناطق را حل کند.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از مسائل مهم در خصوص این شهرها این است که آقایان برای بهره مندی از مشاغل به سمت شهر مادر می‌روند و چهره شهر زنانه می‌شود؛ یعنی زنان مدت زمان بیشتری را در این مناطق زندگی می‌کنند و باید برای حل مسائل و مشکلات آنان نیز فکر جدی شود چراکه این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
ایمانی در پاسخ به این سوال که تجانس فرهنگی تا چه اندازه در بروز و افزایش آسیب‌های اجتماعی نقش دارد عنوان کرد: به عقیده من ما در کشوری زندگی می‌کنیم که از فرهنگ و قومیت‌های مختلف در کنار همدیگر به راحتی در حال زیست هستند بنابراین تفاوت در فرهنگ‌ها سبب افزایش آسیب‌های اجتماعی نخواهد شد بلکه می‌توان گفت به دلیل بهره مندی از شرایط اقتصادی یکسان ساکنین این مناطق، افراد به یکدیگر نزدیک هستند و می‌توانند نقاط اشتراکی را میان خود پیدا کنند.
وی خاطر نشان کرد: واقعیت این است که طرح‌های جدید برای ساخت و ساز مسکن که با عناوینی همچون مسکن ملی و مسکن مهر در حال ظهور هستند بسیار مناسب اند اما قبل از ساخت آن باید به محل مورد ساخت توجه ویژه ای شود؛ نوع خدمات، قرارگیری مراکز خرید، درمانی و بهداشتی، دسترسی آسان به شهرهای مادر، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص خطوط مترو همه از مواردی هستند که قبل از ساخت مسکن‌های جدید باید مورد توجه قرار گیرند.