در حالی قرار بود عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه-بصره عید فطر ۳ سال قبل آغاز شود که معاون وزیر راه از توافق اولیه با طرف عراقی برای اجرای این پروژه خبر داد.

اوایل خرداد ۹۸ هیئت وزیران به‌پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوب کرد شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور به‌نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی مجاز است به‌منظور تأمین مالی پروژه راه‌آهن شلمچه ــ بصره به‌طول تقریبی ۳۵ کیلومتر و پل بزرگ در مسیر آن با برآورد تقریبی ۶۰۰ میلیارد تومان تا مرحله بهره‌برداری نسبت به انعقاد قرارداد به‌صورت «BLT» شامل طراحی و احداث پل و مسیر راه‌آهن (شامل زیرسازی و روسازی) و راه‌اندازی تا تحویل آن با شرکت پروژه احداث راه‌آهن و پل شلمچه ــ بصره به‌سهامداری بنیاد مستضعفان با رعایت قوانین و مقررات مربوط اقدام کند.
براساس این تصویب‌نامه،  تأمین ۶۰درصد منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد پروژه و تأسیسات جانبی مربوط تا تحویل دائم، راه‌اندازی و تسویه حساب کامل هزینه‌ها به‌عهده شرکت طرف قرارداد و تأمین ۴۰درصد دیگر منابع مالی موردنیاز از محل ردیف اعتباری به‌عهده شرکت است که به‌تناسب پیشرفت پروژه و براساس قرارداد به شرکت طرف قرارداد پرداخت می‌شود.
همچنین طرف عراقی متعهد به تأمین و آزادسازی اراضی مورد نیاز شامل اراضی مسیر و حریم ایستگاه‌ها و کارگاه‌ها و تأمین آب و برق کارگاه‌ها و همچنین تأمین ریل، تراورس و دوراهه (سوزن) مورد نیاز برای روسازی و تجهیزات علایم و ارتباطات این خط ریلی شده است. دوره واگذاری معادل ۱۲۰ ماه مشتمل بر ۲۴ ماه دوره احداث و تکمیل تا مرحله تحویل برای بهره‌برداری و ۹۶ ماه دوره واگذاری منافع بهره‌برداری ــ دوره پرداخت اقساط اجاره (شامل اصل سرمایه و سود مصوب) به “شرکت طرف قرارداد” خواهد بود.
اسفند ماه سال گذشته مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس از امضای قرارداد اتصال خطوط ریلی شلمچه به بصره و احداث پل بر روی رودخانه اروند با حضور وزیر راه و شهرسازی، نخست وزیر و وزیر حمل و نقل عراق خبر داده و گفته بود:‌ بر اساس توافق صورت گرفته، مقرر شده پروژه اتصال خطوط ریلی ایران به عراق با سرعت انجام شود و با توسعه زیرساخت‌های ریلی اقتصاد کشور بیش از پیش تقویت خواهد شد.
این در حالی است که امروز یعنی حدود ۲۵ ماه پس از تصویب‌نامه دولت معاون وزیر راه و شهرسازی از توافق اولیه با عراقی‌ها برای آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه-بصره خبر داده است.
در سفر امیر محمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی به کشور عراق، دو طرف برای آغاز عملیات اجرایی احداث راه آهن شلمچه-بصره در اسرع وقت توافق کردند. در نشست غفاری با ناصر حسین بندر الشبلی وزیر حمل و نقل جمهوری عراق طرفین برای ارائه فوری و رسمی محتوای نامه وزیر راه و شهرسازی ایران به عنوان پیشنهاد مورد تایید و حمایت وزارت نقل عراق  جهت طرح و تصویب نهایی در هیات وزیران آن کشور با هدف واگذاری فوری پروژه به شرکت پروژه معرفی شده در این زمینه توسط طرف ایرانی موافقت کردند.
همچنین  توافق شده اقدامات تحصیل مالکیت زمین‌های پروژه از سوی طرف عراقی ادامه یافته و علاوه بر آن، مقدمات تجهیز کارگاه و شروع اقدامات مقدماتی نظیر نقشه برداری، حفر گمانه و …در دوطرف مرز توسط دو وزارتخانه نیز به زودی عملیاتی شود.