اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان در جمع‌بندی سفر یک‌روز خود به شهر مرزی مریوان اظهار داشت: تلاش خواهم کرد در دو سال نخست دولت به میانگین کشوری برسیم.

در این سفر یک پروژه آموزشی، درمانی مربوط به مجموعه فرهنگیان و یک مجموعه اقتصادی در شهرک صنعتی مریوان افتتاح شد. وی با اشاره به بازدید خود از مرز باشماق مریوان افزود: این مرز یکی از ظرفیت‌های مهم استان کردستان و از منظر تجارت بین المللی یکی از مهمترین مرزهای زمینی کشور بوده که امیدواریم ضمن تسریع در رفع مشکلات، بیش از پیش مورد توجه مسئولان کشوری قرار بگیرد.

استاندار کردستان با بیان اینکه طرح ساماندهی مرز بین‌المللی باشماق مریوان به تصویب هیئت دولت رسیده است، تصریح کرد: باید مجموعه‌ای از کارها و مسائل را باهم انجام دهیم که لاین ورود و خروج مسافر و ترانزیت مشخص باشد که در شأن جمهوری اسلامی و مردم کردستان و مریوان باشد.

وی با ذکر اینکه در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و طرح‌های مختلف گردشگری مریوان متمرکز می‌شویم، گفت: ظرفیت‌های این شهرستان از جمله دریاچه زریبار و ایجاد منطقه آزاد مریوان که در دست اقدام و به محض اینکه اساسنامه آن توسط دولت تصویب شود، بلافاصله دفتر آن هم افتتاح می‌شود، بسیار بی‌بدیل است.

زارعی‌کوشا اعلام کرد: هماهنگی با دبیرخانه شورای مناطق آزاد در رابطه با تسریع در ایجاد منطقه آزاد مریوان انجام شده و به فضل خدا این منطقه یکی از پشروترین مناطق آزاد کشور خواهد شد. 

وی با وعده اینکه تلاش می‌کنم در ۲سال نخست دولت، مشکلات اولیه استان رفع و به میانگین کشوری برسیم، خاطرنشان کرد: در شهرستان مریوان با توجه به ظرفیت خوب مرز، دریاچه زریبار و و مناطق آزاد شاهد پیشرفت خوبی در این شهرستان خواهید بود.

استاندار کردستان اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که بنده به شدت پیگیر آن هستم این است که بتوانیم از محل تهاتر نفت قانون بودجه پروژه کمربندی مریوان و جاده سنندج-مریوان تکمیل شود.

زارعی‌کوشا در رابطه با شیوه تغییرات مدیران استانی گفت: قطعاً ارزیابی مدیران در استان را پیگیری کرده و تغییرات براساس اصالت، توانمندی و شایستگی بوده و از نیروهای بومی استفاده خواهد شد، ما همه استان را بومی شناخته و فرقی ندارد یک برادر سقزی در بانه خدمت کند اینها همه بومی هستند، هر چند همه ما فرزندان یک وطن هستیم اما باتوجه به نیروی انسانی مستعد و ظرفیت‌های خاصی که در استان وجود داشته و شناختی که این نیروها بر استان دارند، دلیل تمرکز و هدف ماست.