کد خبر : 4890
تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 آبان 1401 - 11:06

تشکیل شورای عالی نقشه‌برداری برای رفع نیازها و موانع در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی

تشکیل شورای عالی نقشه‌برداری برای رفع نیازها و موانع در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی

یکصد و بیست و دومین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور، با حضور مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس شورا، علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و دبیر شورا، نمایندگان دستگاه‌های عضو و مدعو در سالن یاران شهید بهشتی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. میرکاظمی در این نشست

یکصد و بیست و دومین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور، با حضور مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس شورا، علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و دبیر شورا، نمایندگان دستگاه‌های عضو و مدعو در سالن یاران شهید بهشتی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

میرکاظمی در این نشست با اشاره به عملکرد موفق و موثر کمیسیون معین ذیل شورای عالی نقشه‌برداری طی یک سال گذشته و همچنین تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و فنی در این حوزه، اظهار داشت: طی ماه های آتی شورای عالی نقشه برداری تا رفع نیازها و موانع در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی با قوت تشکیل خواهد شد.

جاویدانه بر لزوم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی جهت تولید نقشه و اطلاعات مکانی با کیفیت به عنوان نیاز اولیه طرحهای ملی و نظام برنامه ریزی کشور تاکید کرد و از برگزاری ۱۱ جلسه کمیسیون معین به‌ عنوان بازوی فنی و اجرایی شورای عالی نقشه‌برداری در سازمان نقشه‌برداری کشور خبر داد. در این راستا وی در صحن شورای عالی نقشه برداری گزارش مبسوطی از شرح مذاکرات و مصوبات کمیسیون معین جهت تصویب نهایی در شورای عالی ارائه کرد.

در دستور اول جلسه با توجه به نهایی شدن مدل داده زیرساخت داده مکانی مصوب شد دستگاهها، داده‌های مکانی خود را در سطوح مختلف ژئوپرتالهای ملی و استانی به اشتراک بگذارند و در تدوین سند مدیریت مخاطرات لایه های مکانی خود با دبیرخانه شورا هماهنگی کند.

به این ترتیب پس از سالها پیگیری و اقدامات فنی سازمان نقشه برداری کشور به منظور استقرار کامل SDI در کشور، بر اساس این مصوبه همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند؛ طبق مدل داده مصوب زیرساخت داده مکانی و با رعایت ملاحظات امنیتی افتا، اطلاعات خود را در پورتال‌های ملی و استانی SDI اشتراک‌گذاری کنند.

در ادامه پس از طرح موضوع مربوط به ضوابط اجرایی فتوگرامتری با پهپاد و رفع چالش‌های شناسایی شده در این نشست، میرکاظمی تهیه نقشه با استفاده از پهپاد و استفاده از فناوری‌های نوین را مهم و ضروری خواند و خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه مقررات و محوزهای مربوط به تهیه نقشه از طریق پهپاد باید در چارچوب منظم و استانداردی قرار بگیرد؛ در عین حال تدوین و تنظیم این مقررات نه تنها باید روند تهیه نقشه را تسریع بخشد بلکه لازمست از بروکراسی های اداری که ایجادکندی و وقفه می کند نیز پیشگیری شود.

گفتنی است با توجه به چالش‌های شناسایی شده در حوزه نقشه برداری با پهپاد، ضوابط مربوطه در یکصد و بیست و دومین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور مصوب شد.

گزارش اقدامات صورت گرفته در طرح هم افزایی شبکه‌های تعیین موقعیت آنی کشور نیز در این جلسه توسط دبیر شورای عالی نقشه برداری مطرح و توسط اعضای حاضر مورد بررسی قرار گرفت. همچنین با توجه به تعیین روند توسعه شبکه‌ ایستگاه‌های دائمی ارسال تصحیحات تعیین موقعیت آنی در کشور و رفع هم پوشانی‌های موجود، طبق تعاملات و توافقات صورت گرفته بین سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مقرر شد سایر دستگاه‌ها نیز به منظور جلوگیری از دوباره کاری، پیش از هرگونه اقدام برای طراحی، ایجاد و توسعه شبکه ارسال تصحیحات تعیین موقعیت آنی، با دبیرخانه شورای عالی نقشه‌برداری هماهنگی لازم را داشته باشند.

گزارش اقدامات صورت گرفته در خصوص رفع ایرادات مرتبط با اجرای قانون جامع حدنگار در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی و سند چشم انداز ، اهداف و راهبردهای نظام نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور در افق ۱۴۲۰ از محورهای دیگر این نشست بود.

بدین ترتیب جلسه ۱۲۲ شورای عالی نقشه بردرای کشور با مصوبات راهگشا در موضوعات زیرساخت داده مکانی، فتوگرامتری با پهپاد، شبکه ایستگاه‌های دائمی ارسال تصحیحات تعیین موقعیت آنی و آسیب شناسی اجرای حدنگار در کشور پایان پذیرفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.