مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: سد چراغ ویس سقز در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تخصیص ۹۰ میلیارد تومان اعتبار، این سد به بهره‌برداری کامل می رسد.

آرش آریانژاد در جلسه امور آب وزارت نیرو که با حضور وزیر نیرو، مدیران عامل شرکت های مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران و آب و فاضلاب کشور و مدیران عامل شرکت های آب منطقه‌ای و آبفای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به این مسأله که آب شرب شهرستان سقز به عنوان دومین شهر جمعیتی استان، از سد چراغ‌ویس تأمین می گردد، گفت: در سال ۱۳۹۷ ردیف اعتباری این پروژه حذف و هزینه‌های ساخت این سد، صرفاً از محل اعتبارات متفرقه مواد ۶۳ و ۶۴  تأمین شده در حالی که سد چراغ ویس در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تخصیص و ابلاغ ۹۰ میلیارد تومان اعتبار، این سد به بهره‌برداری کامل می رسد.

وی اظهار کرد: از موارد تکمیل نشده سد چراغ ویس می‌توان به میزان ۱۰ کیلومتر جاده دسترسی ۲ روستای پائین دست این سد اشاره کرد و در صورتی بخواهیم بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب آبگیری انجام دهیم، لازم است که این جاده تکمیل، اسکان و جابجایی ساکنین روستاهای پائین دست قطعی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: به دلیل عدم تکمیل رینگ و مخازن داخل شهر سقز توسط آبفا، امکان تحویل ۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب پاک، مقدور نیست که در این خصوص شرکت آبفای استان از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، بصورت مستمر پیگیر جذب اعتبار، جهت تکمیل این نواقص بوده و این مهم نیازمند توجه ویژه در سطح وزارت نیرو است.

آریانژاد به سامانه خط انتقال آب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج نیز اشاره کرد و ادامه داد: انتقال آب از پرتال خروجی سد آزاد تا تصفیه خانه سنندج ۲۷ کیلومتر است که در حال حاضر حدود ۵ کیلومتر از این خط لوله‌گذاری و ۲۵ کیلومتر مانده نیز آماده سازی شده و در صورتی که مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان جهت خرید لوله، در اختیار شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران قرار بگیرد، میزان ۵۷ میلیون متر مکعب آب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج، انتقال داده می شود.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان نیز در این جلسه در خصوص استفاده کامل از سد چراغ ویس برای تأمین آب شرب شهرستان سقز اشاره کرد و بیان کرد: خوشبختانه با توجه به تمهیدات فوریتی که صورت گرفته در خصوص تغییر تراز سد مشکل خاصی نداریم.

علیرضا تخت شاهی نیاز به بهره‌برداری از سد شهید کاظمی بوکان جهت تأمین آب شرب شهرستان سقز را مهم دانست و یادآور شد: در حال حاضر مؤلفه‌های شبکه توزیع آب هنوز تکمیل نشده و برای اینکه کل نیاز آبی سقز از سد چراغ ویس تأمین شود، باید ۱۳ کیلومتر خطوط انتقال و بین مخازن، ۲۳ هزار مترمکعب مخزن و ۳ باب ایستگاه پمپاژ تکمیل شود که این موارد به حدود ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

———————————————————————————–
نیاز ۲۷۰ میلیارد تومانی برای تامین آب شرب پایدار سقز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان گفت: انتقال و تامین آب پایدار شهر سقز از سد چراغ ویس، به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

علیرضا تخت‌شاهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان اظهار کرد: برای انتقال آب از سد چراغ ویس به شهر سقز، ۱۳ کیلومتر خطوط انتقال، ۲۳ هزارمترمکعب مخازن و سه باب ایستگاه پمپاژ باید اجرا شود.

او با بیان اینکه تامین آب سقز از سد چراغ ویس، به مطلوب شدن کیفیت آب شرب این شهر منجر می‌شود، افزود: با اجرای ۲ پروژه کوتاه مدت و تغییر تراز که برای تامین آب شهر سقز انجام شد، اکنون مشکلی به لحاظ تامین آب در این شهر نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان بر لزوم تخصیص اعتبار مورد نیاز برای تکمیل سد چراغ ویس تاکید و گفت: با بهره برداری از این سد، آب مورد نیاز شهر سقز تا افق سال ۱۴۲۵ تامین خواهد شد.

تخت شاهی گفت: با توجه به استاندارد‌های آب، آزمایش‌ها و پایش‌های کیفی مکرر روزانه، هفتگی و ماهانه، آب شرب سقز مشکل بهداشتی ندارد و این آب کاملا تصفیه شده، سالم و بهداشتی است.