-مردم روستای «فرهاد آباد» سال‌هاست به بهانه جابه‌جایی روستا همواره از خدماتی همچون مسکن ایمن، آموزش ، طرح هادی، گازکشی، دسترسی به اینترنت ، راه‌ارتباطی استاندارد و…محروم بوده‌اند.

سال‌ها پیش که در روستای فرهاد آباد از توابع شهرستان دره‌شهر کلنگ احداث سد سیکان با هدف تامین آب شرب سه شهرستان (دره شهر، آبدانان و بدره)، تامین آب کشاورزی و همچنین توسعه صنعت کشاورزی در دره‌شهر به زمین زده شد؛ گمان می‌رفت به زودی با اجرا سازی این پروژه روستا ‌فرهاد آباد وسایر روستاهای شهرستان دره‌شهر آباد شوند.
اما با وجود اینکه بیش از ده سال از کلنگ زنی این سد می‌گذرد نه تنها سد سیکان پیشرفت چشم‌گیری نداشته، بلکه به بهانه ‌جابه‌جایی روستا خدمات اولیه زندگی نیز از مردم روستای فرهاد آباد سلب شده است.
پیشرفت ۲۵درصدی سد سیکان پس از گذشت ۱۱ سال
منصوری از ساکنان شهرستان دره‌شهر گفت: سد سیکان واقع در روستای «فرهاد‌آباد‌» شهرستان دره‌ شهر از جمله پروژه‌های رها شده در استان ایلام است که با گذشت بیش از ده سال از آغازعملیات آن، تنها ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی افزود:سد سیکان که نزدیک به ۱۱ سال پیش با هدف آباد سازی روستا «فرهاد‌آباد‌» شروع به فعالیت کرد هم اکنون نه تنها سودی برای مردم این روستا نداشته، بلکه زندگی را به کام آنان تلخ کرده است.
احمدی از ساکنان روستا فرهاد آباد نیز گفت: سد سیکان در روستای فرهادآباد دره‌شهر مشکلات فراوانی در زمینه تامین اعتبار دارد که همین امر مانع از جابه‌جایی مردم روستا فرهاد آباد شده است.
وی افزود: ۱۱ سال پیش به مردم اهالی این روستا اعلام کردند که چون در محدوده سد قرار دارید، هیچ‌گونه خدماتی به شما ارائه نمی‌شود و روستا باید جابه‌جا شود، اما پس از گذشت ده سال نه تنها روستا جابه جا نشده است بلکه هیچ‌گونه خدماتی نیز در اختیار ساکنان فرهاد آباد قرار نگرفته است.
رفع مشکلات کمبود آب پس از احداث سد سیکان
کیانوش محمود‌نژاد در این راستا گفت: دره‌شهر از مهم‌ترین مناطق مستعد کشاورزی دراستان ایلام به شمار می‌رود که به همین علت اجرای پروژه سد سیکان می‌تواند بسیاری از اراضی دیم آن را به آبی تبدیل و جوانان زیادی را در این شهرستان صاحب درآمد کند.
فرماندار دره شهر با بیان اینکه اجرای شدن سد سیکان مشکلات آب آشامیدنی بسیاری از روستاهای این شهرستان را نیز برطرف می کند افزود:پیشرفت فیزیکی سد در حال حاضر ۲۵ درصد است و سرعت بخشیدن به روند اجرای سد مستلزم تزریق اعتبار و پرداخت مطالبات پیمانکار خواهد بود.
این مسئول تصریح کرد: روستای فرهاد‌آباد نه تنها از لحاظ خدمات(آب، برق، اینترنت)مشکلی ندارد، بلکه مجوز ساخت و تعمیرمسکن نیز به این روستائیان داده شده است.
گفته‌های این مسئول در خصوص ارائه خدمات در حالیست که فرهاد آباد ازجمله محروم‌ترین روستاهای دره‌شهر به شمار می‌رود.
تخصیص ۲۱۵ میلیارد اعتبار جهت تکمیل سد سیکان
بهزاد علیزاده اظهار داشت: ساخت سد سیکان یکی از مطالبات مردمی دره‌شهر و روستای فرهاد آباد محسوب می شود که طی چند سال گذشته به یک معضل بزرگ برای مردم این شهرستان تبدیل شده است.
نماینده حوزه جنوب استان ایلام با بیان اینکه سد سیکان علاوه بر تامین آب شرب سه شهرستان(بدره، دره‌شهرو آبدانان)، سه هزار اراضی کشاورزی را نیز سیراب خواهد کرد افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام شده و برگزاری جلسات با مدیرعامل بانک کشاورزی، تزریق ۲۱۵ میلیارد تومان اعتبار در خصوص تکمیل سد سیکان نهایی شده است.