مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: برنامه ریزی برای بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری از مهمترین طرح‌های این اداره کل در حوزه بازآفرینی شهری است.

علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه این استان با دارا بودن ۲۴ شهرستان و۱۰۷ شهر به عنوان وسیع‌ترین شبکه شهری دربین استانهای کشور قلمداد می شود، اظهار کرد: براساس مطالعات وتحقیقات میدانی بعمل آمده افزون بر ۱۴ هزار هکتار از اراضی شهری استان اصفهان در زمره بافت‌های فرسوده وناکارآمد شهری قرار دارد که این میزان بیش از ۱۰درصد کل بافت‌های فرسوده و ناکارآمد کشور را شامل می‌شود.  
وی ادامه داد: هشت هزار و ۱۰۰ هکتار از این پهنه‌ها به بافت فرسوده میانی، سه هزار و ۷۸۳ هکتار به بافت‌های حاشیه‌ای(سکونتگاه‌های غیررسمی) و دو هزار و ۲۰۰ هکتار به بافت‌های تاریخی اختصاص دارد، این درحالی است که مساحت بافت‌های ناهمگون(ناسازگار) شهری و‌‌بافت‌های فرسوده با پیشینه روستایی در محاسبه مساحت بافت‌های فرسوده وناکارآمد استان لحاظ نشده است.  
قاری‌قرآن با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری از مهمترین طرح های این اداره کل در حوزه بازآفرینی شهری است، عنوان کرد: در این راستا تسهیلات بانکی برای نوسازی بافت فرسوده در مرکز استان و شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت پرداخت می‌شود.  
وی افزود: این تسهیلات به‌صورت ترکیبی با سه نرخ ۹، ۱۶ و ۱۸ درصد بوده که در این رابطه، نوع متقاضی و شهر محل اجرای پروژه قابل توجه است.  
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از مزایای این طرح به عدم نیاز سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات و امکان دریافت آن با ارائه سند تک برگ اشاره کرد و گفت: امکان تخفیف حداقل ۵۰ درصد عوارض ساخت، تراکم ساخت و تقسیط مابقی آن نیز وجود دارد، علاوه بر این قابلیت تبدیل تسهیلات به فروش اقساطی و تقسیط آن به مدت حداکثر ۱۲۰ ماه از دیگر مزایای تسهیلات بانکی بازآفرینی شهری بشمار می‌رود.  
وی گفت: پروژه همت‌آباد یکی از مهمترین پروژه‌های بازآفرینی در شهر اصفهان است. این پروژه با مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم (مالکان) در فاز اول قرار دارد و الگوی ملی در این حوزه محسوب می‌شود.  
قاری‌قرآن در خصوص دیگر اقدامات حوزه بازآفرینی شهری این اداره کل اذعان داشت: تخفیفات صدور پروانه در بافت‌های فرسوده شهری بالغ بر ۸۵۰ میلیارد ریال برای ۷۳ شهر استان پرداخت شده و پروژهای عمرانی نوسازی و ساماندهی بافت از محل پرداخت تخفیف عوارض بافت فرسوده با مشارکت شهرداری‌ها و با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تعریف شده است.  
قاری‌قرآن با بیان اینکه محدوده های بافت فرسوده و ناکارآمد ۱۰۲ شهر استان به میزان ۱۰ هزار و ۷۵۰ هکتار شناسایی شده گفت: تسهیلات نوسازی مسکن در بافت فرسوده افزون بر  ۴۰۰ میلیارد ریال و دو هزار و ۱۴۴ واحد پرداخت شده است.  
وی افزود: تهیه طرح‌های توانمندسازی سکونتگاه های غیر رسمی استان به تعداد ۵ طرح در شهرهای اصفهان- کاشان- نجف‌آباد- شهرضا- خمینی‌شهر، تصویب محلات هدف بازآفرینی افزون بر ۲۰ محله و تخصیص حدود ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار قیر برای اسفالت(با اولویت معابر خاکی) بافتهای ناکارآمد در سطح استان از دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه بازآفرینی شهری بوده است.  
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه ۵۳ پروژه بازآفرینی شهری در استان اصفهان با اعتباری بالغ بر ۲۷۳ میلیارد و ۸۱۰ میلیون ریال اجرا شده است گفت: این پروژه‌ها در قالب (احداث و افتتاح پایگاه سلامت، سالن اجتماعات آموزش بهداشت عمومی، سالن ورزشی، اجرای عملیات آسفالت و روشنایی معابر، احداث سرای محله، تدوین وابلاغ شرح خدمات به دفاتر تسهیلگری، توسعه محله وخدمات نوسازی واقع در مناطق ومحلات حاشیه‌نشین، به کار گیری یگان حفاظت از اراضی در جهت پیشگیری از رشد و توسعه حاشیه نشینی) انجام پذیرفته است.