وام ودیعه مسکن که به عنوان یکی از کمک‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برای مستاجران در این ایام در نظر گرفته شده است با گذشت چندین ماه، هنوز به مستاجران ساکن در استان ایلام تعلق نگرفته است.

سال گذشته پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اصناف تعداد کثیری از مردم برای تامین مبالغ رهن یا ودیعه مسکن‌ دچار مشکلات جدی شدند، از این رو با هدف حمایت از آسیب‌دیدگان مقرر شد تا به مستاجران تسهیلاتی به نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن اعطا شود.
هرچند چنین امکانی برای مستاجران در نقاط مختلف کشور فراهم شده اما متقاضیان ایلامی پس از گذشت چند ماه از ثبت نام تا کنون هیچ‌گونه مبلغی دریافت نکرده‌اند.
عدم ارائه تسهیلات
جعفرزاده گفت: پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اصناف و از سوی دیگر افزایش چشم گیر اجاربها در استان ایلام، امکان پرداخت ودیعه و اجاره مسکن برای مستاجران کاهش یافته است.
وی افزود: دولت برای اینکه کمی از فشار مالی بر مردم بکاهد تصمیم گرفت «وام کمک‌ودیعه مسکن» به اجاره‌نشین‌ها پرداخت کند اما علارغم اینکه مدت‌هاست از ثبت نام برای دریافت وام میگذرد هنوز هیچ مبلغی واریز نشده است.
عدم پاسخگویی مسئولان
ملکی گفت: وام ودیعه مسکن در جهت کمک به مستاجران کم‌درآمد ارائه می‌شود اما به علت نواقص در سایت خیلی از متقاضیان مجبور به ثبت نام مجدد در سایت شدند که همین امر هزینه‌ بالایی را برای آنان به دنبال داشته است.
وی افزود: الان نیز که مدتی‌است از اطلاع رسانی جهت دریافت وام ودیعه مسکن میگذرد هنوز تکلیف این وام‌ها مشخص نشده وجالب‌تر اینکه هیچکس نیز در این زمینه پاسخ‌گو نیست.
عدم تامین اعتبار بانک‌ها
عبدالجلیل یعقوبیان اظهار داشت: تسهیلات ودیعه مسکن وامی است که برای تأمین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی مورد نیاز افراد پرداخت می گردد و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیر روابط عمومی راه و شهرسازی استان ایلام افزود:امسال نیز همچون سال گذشته سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن بازگشایی شده و افراد زیادی برای دریافت این وام ثبت نام کرده‌اند.
این مسئول با بیان اینکه پرداخت وام ودیعه مسکن کشوری است و راه و شهرسازی تنها موظف به اطلاع رسانی است، تصریح کرد: هیچ گونه اعتباری به راه و شهرسازی اختصاص داده نمیشود و تمام بودجه‌ها مستقیما از وزارت به بانک‌ها تخصیص داده میشود.
یعقوبیان افزود: بانک‌ها اعلام کرده‌اند که هنوز برای آنها تامین اعتبار نشده اما امید میرود به زودی تامین اعتبار جهت پرداخت این وام صورت گیرد.