مطابق جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در دوره رکود انتظاری بازار مسکن طی خرداد ۱۴۰۰ بالغ بر ۳ درصد افزایش یافته است.

تقریبا از اسفند ماه سال گذشه بازار مسکن کشور وارد یک دوره کوتاه مدت رکود انتظاری شده است. چند دلیل عمده برای این رویداد وجود دارد که مهم ترین آنها انتظار مردم برای روی کار آمدن دولت سیزدهم و اجرای برنامه‌های اعلام شده از سوی رئیس‌جمهور منتخب برای بخش مسکن است.
در این وضعیت بانک مرکزی جدیدترین گزارش را از تحولات بازار مسکن منتشر کرده است. بر این اساس متوسط قیمت مسکن در آخرین ماه بهار امسال با رشد ۳ درصدی نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسیده است.
بیشترین متوسط قیمت همچنان در اختیار منطق یک است. هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه ۶۶ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان است. کمترین متوسط قیمت نیز با ۱۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ است.
یکی از نکات جالب توجه در تحولات بازار مسکن خردادماه تهران، افزایش حدود ۳۰ درصدی معاملات مسکن است که ابته نسبت به خرداد ۹۹ بالغ بر ۵۲.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. مسئله‌ای که به انتظار اشاره شده در ابتدای گزارش مربوط می‌شود.
متوسط قیمت مسکن مردادماه سال ۹۲ بالغ بر ۳ میلیون و ۸۳۴ هزار تومان بود که در ماه ۹۵ حضور دولت حسن روحانی با رشد ۶۷۴ درصدی به ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.