کد خبر : 5236
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 آذر 1401 - 8:56

راه و مسکن در هفته ای که گذشت

راه و مسکن در هفته ای که گذشت

مهرداد بذرپاش، وزیر جدید راه و شهرسازی در جلسه رأی اعتماد خود در مجلس شورای اسلامی از نسخه خود برای جهش تولید مسکن رونمایی کرد و گفت: یکی از مواردی که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم، احتکار غیرقابل قبول زمین در اطراف شهرهاست. زمانی که در بسیاری از محل‌ها می‌توانیم الحاق به شهرها داشته باشیم،

مهرداد بذرپاش، وزیر جدید راه و شهرسازی در جلسه رأی اعتماد خود در مجلس شورای اسلامی از نسخه خود برای جهش تولید مسکن رونمایی کرد و گفت: یکی از مواردی که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم، احتکار غیرقابل قبول زمین در اطراف شهرهاست. زمانی که در بسیاری از محل‌ها می‌توانیم الحاق به شهرها داشته باشیم، چرا این کار را انجام نمی‌دهیم؟ چرا محدوده روستاها را افزایش ندهیم که تنها یک عده صاحب زمین باشند و قیمت روز به روز افزایش پیدا کند و افراد دیگر متضرر شوند؟

رستم قاسمی درگذشت

رستم قاسمی، وزیر سابق راه و شهرسازی پس از طی یک دوره بیماری صبح روز پنجشنبه درگذشت.

برستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی و از یادگاران دوران دفاع مقدس، بعد از یک دوره تحمل بیماری درگذشت.

سال گذشته و چند ماه بعد از انتخاب وی به وزارت، نشانه‌های بیماری در وی ظاهر شد اما او ضمن آغاز درمان، وظایف خود را دنبال می‌کرد، که از حدود دو ماه قبل بیماری ایشان تشدید شد.

وی از رئیس‌جمهور درخواست کرد با کناره‌گیری او موافقت کند و پس از موافقت رئیس‌جمهور با استعفا، بلافاصله وارد فرآیند جدی درمان شد. پیشرفت بیماری سرطان به‌گونه‌ای بود که درمان افاقه نکرد و در نهایت روز پنجشنبه خانواده و دوستان خود را سوگوار کرد.

وی پیش از این در مسئولیت‌های متعدد قبلی در وزارت نفت، قرارگاه خاتم‌الانبیاء حضور داشت.

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

وزیر جدید راه و شهرسازی بر لزوم مقابله با احتکار غیرقابل قبول زمین در اطراف شهرها تأکید کرد؛ رویکردی که در راستای عرضه زمین و توسعه افقی شهرها است.

مهرداد بذرپاش، وزیر جدید راه و شهرسازی در جلسه رأی اعتماد خود در مجلس شورای اسلامی از نسخه خود برای جهش تولید مسکن رونمایی کرد و گفت: یکی از مواردی که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم، احتکار غیرقابل قبول زمین در اطراف شهرهاست. زمانی که در بسیاری از محل‌ها می‌توانیم الحاق به شهرها داشته باشیم، چرا این کار را انجام نمی‌دهیم؟ چرا محدوده روستاها را افزایش ندهیم که تنها یک عده صاحب زمین باشند و قیمت روز به روز افزایش پیدا کند و افراد دیگر متضرر شوند؟

وی در بخش دیگری یادآور شد: این نسخه من برای همه بخش‌ها و شهرها نیست، متوجه هستم که الگوی تهران، کلانشهرها و روستاها تفاوت دارد.

دو راهبرد توسعه افقی و الحاق زمین‌ها به محدوده شهرها و مقابله با احتکار زمین توسط دستگاه‌های دولتی از محورهای مهم عرضه زمین است. طبق ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن، ۸۱۰۰ هکتار زمین مازاد دستگاه‌های دولتی شناسایی شده است که بایستی به انتقال اسناد اراضی مازاد دولتی شناسایی شده به سازمان ملی زمین و مسکن اقدام کنند ولی طبق گفته معاون حقوقی این سازمان تاکنون ۳ هزار و ۷۰۰ هکتار زمین، یعنی کمتر از نصف مقدار معین، برای انتقال و اخذ سند در برنامه قرار دارد.

بنابر یکی دیگر از مأموریت‌های بذرپاش تعامل با دستگاه‌های دولتی برای آزادسازی اراضی شأن به منظور ساخت مسکن است.

بحران فرسودگی؛ مشکل بزرگ وزارت راه وشهرسازی

یک اقتصاددان گفت: وزارت راه وشهرسازی باید به فرسودگی‌ها رسیدگی کند چرا که این وزارتخانه دچار فرسودگی است.

مهرداد بذرپاش در شرایطی وزیر راه وشهرسازی شد که این وزارتخانه با چالش‌های زیادی رو به رو است؛ از بحران مسکن تا فرسودگی جاده‌ها که باید برای صنایع وزیر راه وشهرسازی به دنبال تأمین منابع مالی باشد تا بیشتر مشکلات این بحران‌ها برطرف شود.

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان در خصوص اولویت‌های وزیر جدید راه و شهرسازی در سه سالی که پیش رو دارد به خبرنگار ما گفت: اقتصاد ایران ۱۲ چالش عمده اقتصادی دارد که دو چالش آن مختص وزارت راه وشهرسازی است.

وی در ادامه اظهار داشت: بحث فرسایش خاک شهری و جاده‌ای یکی از چالش‌ها بوده که در آینده نزدیک تبدیل به بحران اساسی خواهد شد و شهرها و روستاها گرفتار این فرسایش خواهند شد و البته نباید از این گذشت که در چند شهر این مسئله به بحران تبدیل شده است و بلای جان مردم است، بحث فرسایش خاک موضوعی است که وزارت راه و شهرسازی با وزارت نفت می‌توانند این مشکل را برطرف ساخته تا این موضوع به ابر چالش تبدیل نشود.

حذف سوداگران از بازار مسکن

بخش مسکن حالا به یکی از چالش‌های اقتصاد ایران تبدیل شده است فاصله طولانی قدرت خرید با قیمت مسکن سبب شده است بسیاری از خریداران از بازار مسکن خارج شده و تقاضا به بازار اجاره منتقل شود.

در روزهای اخیر جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران اعلام شد که بر اساس آن در آبان ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی به ۴۶۷ میلیون ریال رسیده است.

بخش مسکن حالا به یکی از ابرچالش‌های اقتصاد ایران تبدیل شده است. فاصله طولانی قدرت خرید با قیمت مسکن سبب شده است بسیاری از خریداران بالقوه از بازار مسکن خارج شوند و در نتیجه فشار بر بازار اجاره فزونی بگیرد.

آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در آبان‌ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در مناطق ۲۲ گانه پایتخت به متری ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که حاکی از افزایش ۶.۸ درصدی نرخ خرید مسکن نسبت به مهر ۱۴۰۱ است.

تورم عمومی موجود در کشور همه بازارها را تحت تأثیر قرار داده است و بازار مسکن هم مستثنا از این گرانی‌ها نیست. تورم در بازار مسکن توأم با رکود بوده است. تورم موجود در کشور همه بخش‌های بازار مسکن از جمله اجاره، خرید و فروش را در برگرفته است و با توجه به شرایط موجود در این بازار نمی‌توان انتظار قیمت واقعی را داشت.

هواپیماهای ایرباس نیاز به تعمیر دارند

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی از تعمیر اساسی هواپیمای ایرباس ۳۲۰ سری ۲۰۰ به همت متخصصان داخلی خبر داد.

رامین حمزه گفت: تعمیرات اساسی این هواپیما بیش از ۶ ماه به طول انجامید و بالغ بر هزار و ۲۰۰ دستورالعمل پروازی منطبق با کتاب‌های هواپیمای مورد تأیید کارخانه ایرباس انجام شده است.

حمزه افزود: این هواپیما به زودی به چرخه پروازی باز می‌گردد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی گفت: برای تعمیر اساسی این هواپیمای ایرباس بیش از دو هزار و ۲۰۰ قطعه تعویض و نصب شده است.

حمزه افزود: این هواپیما که از سال ۹۱ وارد کشور شد به عنوان انبار قطعه استفاده می‌شد و در سال ۹۹ تصمیم گرفته شد به چرخه پروازی بازگردد اما به دلیل مشکلات مالی، تعمیرات اساسی با تأخیر مواجه شد و نهایتاً با افزایش درآمد شرکت بالغ بر ۴ میلیون دلار قطعه مورد نیاز را تأمین کردیم.

افزایش سرعت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۱۱ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده در حال تولید و ساخت است که حدود ۷۷ هزار واحد از این میزان با حمایت دولت از طریق تسهیلات انجام شده است.

محمد آئینی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با یادآوری برنامه‌ریزی برای تولید سالانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در قالب ساخت و تولید یک میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم گفت: ۱۱۱ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده در حال تولید و ساخت است که حدود ۷۷ هزار واحد از این میزان با حمایت دولت از طریق اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت درحال ساخت است.

او با بیان اینکه تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات نوسازی با بانک‌ها انعقاد قرار داده شده و به میزان ۴ هزار و سیصد میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است، اظهارکرد: پیشرفت فیزیکی تولید واحدهای مسکن در حال ساخت با استفاده از تسهیلات نوسازی در حدود ۵۵ درصد است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه در حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی در دهه فجر سال گذشته در محلات هدف بازآفرینی شهری به بهره‌برداری رسیده است، گفت: در حدود ۱۵ هزار واحد در هفته دولت و در حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی دیگر در دهه فجر امسال افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

مالیات بر خانه‌های خالی ترمزی برای کنترل نرخ اجاره بها

اقتصاددانان براین باورند که مالیات خانه‌های خالی نمی‌تواند بازار اجاره بها را کاهش دهد اما می‌تواند به مرور زمان آن را کنترل کند.

طرح شناسایی و دریافت مالیات از خانه‌های خالی که با هدف جلوگیری از احتکار و کمک به خانه دار شدن جامعه به اجرا در آمده است به نظر می‌رسد که پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

دولتمردان یکی از مهمترین راهکارهای کنترل تورم مسکن را، اخذ مالیات از خانه‌های خالی عنوان می‌کنند و از طرفی با اجرای این طرح تصمیم دارند تا بر درآمدهای مالیاتی دولت نیز بیفزایند.

علی قنبری؛ اقتصاددان در خصوص مالیات خانه‌های خالی به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه اطلاعات دقیقی برای مالیات ستانی خانه‌های خالی وجود ندارد و مسئله خانه‌های خالی یک مسئله پیچیده در کشور تبدیل گشت.

وی در ادامه افزود: مالیات ستانی خانه‌های خالی نمی‌تواند راهکاری برای کاهش قیمت مسکن باشد اما می‌تواند ترمزی برای افزایش بی دلیل این بازار شود اما به شرطی که آمار دقیقی از خانه‌های خالی وجود داشته باشد.

مرتضی افقه؛ کارشناس اقتصادی در خصوص مالیات ستانی از خانه‌های خالی گفت: واقعیت این است که افزایش مالیات‌ها و مالیات ستانی از خانه‌های خالی نمی‌تواند راهکاری برای قیمت‌های بازار اجاره بها باشد چرا که افرادی که خانه خالی دارند نیازی به اجاره آن ندارند بنابراین حاضر هستند تا مالیت دهند. برخی‌ها نیز در ایران زندگی نمی‌کنند و این خانه‌ها برای تفریح است و وقتی می آیند به خانه می‌روند و برایشان این مالیات‌ها ارزشی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: مالیات خانه‌های نمی‌تواند انگیزه‌ای برای کاهش قیمت اجاره بها داشته باشد از طرفی هم قراردادهای صوری نوشته می‌شود که خود این قراردادهای صوری باعث اشتباهاتی در محاسبات خانه‌های خالی می‌گیرد به نوعی فرار مالیاتی با قراردادهای صوری صورت می‌گیرد اما در بازار اجاره بها هیچ تأثیری نخواهد داشت.

جریمه میلیاردی در انتظار بانک‌های متخلف

مدیر عامل صندوق ملی مسکن گفت: بانک‌هایی که از پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن خودداری کنند، ۶۰ هزار میلیارد تومان جریمه می‌شوند.

مدیر عامل صندوق ملی مسکن گفت بر اساس قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها باید در سال جاری سیصدوشصت میلیارد تومان تسهیلات مسکن بپردازند، در غیر این صورت جریمه می‌شوند.

رهنما گفت: اگر بانک‌ها تا پایان سال به تکلیف خود عمل نکنند، بیست درصد جریمه مالیاتی می‌شوند و این جریمه‌ها به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود.

مدیر عامل صندوق ملی مسکن گفت: تاکنون کمتر از پنجاه هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن پرداخت شده و بانک مسکن بیشترین همکاری را داشته است.

رهنما گفت اگر از سیصد و شصت هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیف شده در بخش مسکن، سیصد هزار میلیارد تومان آن پرداخت نشود، بیست درصد آن به عنوان جریمه مالیاتی از بانک‌ها اخذ و به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود.

احداث ۵ هزار واحد مسکن اقشار کم‌درآمد توسط بنیاد مسکن

اکبر نیکزاد با اعلام اینکه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد در شهرها و روستاها در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال اجراست از آغاز عملیات نوسازی بیش از ۱۱ هزار واحد در بافت فرسوده خبر داد.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، فعالیت‌های بنیاد را در حوزه اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اجرای طرح بهسازی واحدهای مسکونی روستایی، بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث و رخدادهای طبیعی تشریح کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در حال حاضر حدود ۹۸ هزار واحد مسکونی روستایی و حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری نیز در شهرهای تحت مسئولیت بنیاد در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال ساخت است.

گرانی مصالح قیمت مسکن را روزانه تغییر می‌دهد

درحال حاضر بسیاری از سازندگان از گرانی مصالح ناراحتی دارند و این موضوع را دلیل رشد قیمت مسکن می‌دانند در این میان مسئولین براین باورند که به زودی بازار مصالح به قیمت سابق باز می‌گردد.

درحال حاضر بسیاری از سازندگان از گرانی مصالح ناراحتی دارند و این موضوع را دلیل رشد قیمت مسکن می‌دانند در این میان مسئولین براین باورند که به زودی بازار مصالح به قیمت سابق باز می‌گردد. با گذشت چند روز از این بحث مسؤولین و سازندگان قیمت مصالح باز افزایش پیدا کرد و این نوسانات قیمت به ظاهر قرار نیست توقف داشته باشد. از سوی دیگر دلالان بازار مسکن به دنبال بهانه‌ای برای افزایش قیمت مسکن بوده و این را بهانه‌ای کردند تا قیمت مسکن بار دیگر افزایش پیدا کند.

سازندگان ناراضی از افزایش روزانه و هفتگی مصالح و اینکه بازار مسکن هم تحت تأثیر این بازار قرار خواهد گرفت با توجه به اینکه در طول یک ماه گذشته قیمت سیمان، فولاد و میلگرد چندین برابر شده است و این قیمت تمام شده مسکن را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد و امروزه در قراردادهای پیش فروش این موضوع ذکر می‌شود که سازنده در این بازار پر نوسان ضرر نکند.

مسکن‌های نهضت ملی با کیفیت ساخته می‌شود

هرمز فامیلی گفت: دولت تلاش کند تا واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن با تعداد واحد کمتر اما با کیفیت در دستور ساخت قرارگیرد به نحوی که طول عمر این واحدها را به دو برابر افزایش دهیم.

هرمز فامیلی عضو هیأت مدیره انجمن بتن ایران امروز در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: خوشبختانه در طول مدت فعالیت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گام‌های بلندی برای پیشبرد صنعت ساختمان بخصوص در حوزه تدوین ضوابط و آئین‌نامه‌ها برداشته شده است.

عضو هیأت‌مدیره انجمن بتن ایران افزود: کمبود مسکن یکی از مهمترین معضلات حال حاضر کشور است و باید به صورت تخصصی و پایه‌ای حل شود. بهتر است به جای این شعار ساخت یک میلیون واحد مسکونی، تلاش نمائیم تا تعداد واحد کمتر اما با کیفیت را در دستور کار قرار دهیم به نحوی که طول عمر این واحدها را به دو برابر افزایش دهیم.

وی پیشنهاد کرد تا کمیته‌ای با حضور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و انجمن بتن تحت عنوان کنترل کیفی تشکیل شود تا در کنار کمیته ساخت بتواند در زمینه کیفی‌سازی حرکت کنند.

طرح جامع حمل و نقل تا پایان سال ۱۴۰۲ نهایی می‌شود

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدوار هستیم تا کلیات طرح جامع حمل و نقل تا پایان سال ۱۴۰۲ با افق ۱۴۱۴ نهایی و مصوب شود.

شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی امروز ۲۲ آذر در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن گرامیداشت هفته پژوهش گفت: در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۰ هزار مقاله از محققان ایرانی منتشر شده است و ایران را در رتبه ۱۵ جهانی قرار داده است.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی پژوهش را قوی‌ترین موتور برای توسعه کشورها برشمرد و تاکید کرد: کشوری که بتواند از پژوهش برای حل مسائل روزانه و مسائل کشور استفاده کند می‌تواند یک کشور پیشرفته باشد. باید تلاش کنیم تا از تحقیقات کتابخانه‌ای به سمت حل مسائل و مشکلات کشور برویم و ارتباط دانشگاه و صنعت که سال‌های متمادی مطرح است نهادینه شود.

افندی‌زاده گفت: وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارتخانه‌های مهم است که حرکت این وزارتخانه و انجام تعهداتی که برعهده وزارتخانه است می‌تواند تأثیرات بسیار فراوانی بر زندگی مردم بگذارد.

زمان بهره برداری از خط سریع السیر تهران – اصفهان مشخص شد

پیگیری‌های صورت گرفته از خط سریع السیر تهران اصفهان حاکی از آن است این پروژه تا پایان دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

علیرضا صلواتی؛ مجری طرح‌های زیربنایی استان اصفهان درخصوص پروژه ریلی اصفهان- تهران به خبرنگار مهر گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد زیرسازی محور قم به اصفهان به اتمام رسیده و فاصله ۲۴۵ کیلومتری آن عمده معارضات تأسیساتی برطرف شده است و معارضات ملکی نیز نزدیک به ۲۰ کیلومتر آن در مجاورت شهر اصفهان باقی مانده که با پیشرفت پروژه، این معارضات هم برطرف خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر زمین کارگاه جوش ریل و تولید قطعات بتنی هم در حال تحویل به پیمانکاران است تا اجرای روسازی و ریل گذاری مسیر آغاز گردد.

وی افزود: در طرح جدید این پروژه هزینه‌های طرح نسبت به گذشته کاهش یافته و سبک‌تر شده است و بنا بر این است که موانع و مشکلات آن یکی پس از دیگری بر طرف گردد.

مجری طرح‌های زیربنایی استان اصفهان درباره موانع این طرح اظهارداشت: مانع اصلی بروکراسی‌های مالی و بین‌المللی ناشی از تحریم‌ها است که در تلاش هستیم که این موانع از سر راه پروژه برداشته شود.

صنعت هوانوردی؛ پیشران توسعه در کشور

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: صنعت هوانوردی پیشران توسعه کشورهاست.

محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در مراسمی ضمن گرامی‌داشت روز دانشجو در دانشکده صنعت هواپیمایی ایران اظهار داشت: صنعت هوانوردی یکی از ارکان توسعه در دنیاست و کسانی که اهمیت آن را درک کرده‌اند این صنعت را پیشران توسعه می‌دانند.

وی افزود: بخش هوایی می‌تواند ضامن امنیت غدایی و دارویی باشد و این در حالی‌است که صنعت هوایی فقط دو تا سه درصد از صنعت حمل و نقل را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: با شروع تحریم‌های آمریکا از سال ۵۸ تحریمی که قابل اندازه گیری و رصد بود، تحریم‌های بخش هوایی بوده و تحریم سایر بخش‌ها یا قابل ارزیابی نبوده و یا قابلیت رصد نداشتند و در نهایت اتفاقی که افتاد این است که این موتور محرک برای ایران آورده داشته است.

بنادر شمالی بازار جدیدی برای اقتصاد ایران

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی گفت: بنادر شمالی ایران باید به عنوان یک بازار جدید مورد توجه جدی واقع شود.

پرویز محمدنژاد قاضی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به منظور فعالیت هرچه بهتر در حوزه دریایی و بندری، اظهار داشت: نقش سرمایه گذار در توسعه حمل و نقل دریایی کشور و رونق بنادر و توسعه اقتصاد دریامحور بر کسی پوشیده نیست و باید این اعتماد و باور در بخش خصوصی ایجاد شود تا به صورت جدی در این حوزه ورود کند.

وی با بیان اینکه کشور ما در حوزه ترانزیت از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و باید اشاعه فرهنگ دریایی در دستورکار قرار گیرد، اظهار داشت: با کاهش تصدی گری دولت در حوزه حمل و نقل دریایی، باید شرایطی را رقم بزنیم که شاهد تحول آفرینی در حوزه دریایی و بندری باشیم.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید امکانات و زیرساخت‌های لازم را در حوزه دریایی و بندری ایجاد کند و حمایت‌های مادی و معنوی را از فعالان اقتصادی در دستورکار قرار دهد، عنوان کرد: با نگاه توسعه تجاری و توسعه اقتصادی فعالیت‌های در حوزه دریایی و بندری باید به بخش خصوصی برون سپاری شود.

تکنولوژی دانش بنیان می‌تواند مشکل قطارهای پرسرعت را برطرف کند

یک کارشناس اقتصادی درباره وضعیت ریل سازی گفت: تکنولوژی دانش بنیان می‌تواند مشکل قطارهای پرسرعت رابرطرف ساخته و در بخش قطارهای پرسرعت ریلی و لوکوموتیو خودکفا باشیم.

در حال حاضر بیش از ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و این شرکت‌ها هر کدام می‌توانند کمی بر وضعیت ریلی باشند.

این دانش بنیان‌ها می‌توانند با خودکفایی و بومی سازی مشکلات راه را برطرف سازند و کمکی بر وزارت راه و شهرسازی باشند البته بودجه هم برای این امر لازم است.

امیرواعظ آشتیانی، کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت جاده سازی در کشور به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه در بحث جاده سازی و سد سازی ایران به خودکفایی رسیده است و در این حوزه بخش خصوصی و متخصصین می‌توانند به وزارت راه و شهرسازی کمک کنند و پروژه‌های نیمه تمام را تمام سازند.

وی در ادامه اظهارداشت: با مدیریت دقیق و نظارت می‌توان پروژه‌های عمرانی را به دست متخصصان ایرانی سپرد چرا که در کشور متخصصین برای این حوزه حضور دارند و همچنین تکنولوژی در بخش ریلی و جاده‌ای در کشور است با توجه به اینکه می‌توان با بومی سازی برخی مشکلات را برطرف ساخت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.