پیرو گزارش خبرگزاری تسنیم در گزارشی از دلایل تاخیر راه آهن سنندج – همدان و عدم تحقق وعده های دولت در خصوص این پروژه، خبر از تکذیب اظهارات معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان داده است.

پیمانکار این پروژه با خلاف واقع خواندن اظهارت معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان – دکتر ابراهیم زارعی – در خصوص “بی مهری پیمانکار” به عنوان دلیل تاخیرات در پروژه راه آهن همدان – سنندج، دلیل تاخیرات این پروژه را عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران مطابق وعده های مالی مدیران عنوان کرده است.
راه آهن سنندج – همدان از جمله پروژه هایی بود که در کنار فرودگاه سقز، جاده سنندج – مریوان و تعریض گردنه صلوات آباد در اولویت دولت دوازدهم قرار گرفت و تلاش های زیادی برای به سر انجام رسیدن آنها، بخصوص در ماه های پایانی دولت صورت گرفت لیکن علی رغم وعده های داده شده به دلایل مختلف در میان این چند پروژه شاخص تنها سنندج – مریوان در دولت دوازدهم به بهره برداری رسید و مابقی این طرهای زیرساختی حوزه حمل و نقل به دولت سیزدهم منتقل شد.
فارغ از تلاش های صورت گرفته، بخصوص در ماه های اخیر توسط تیم مدیریتی استان برای این طرح ها و دلایل متعددی که برای عدم تحقق وعده ها می توان بر شمرد، گزارش خبرگزاری تسنیم حاوی چند نکته مهمی است که اشاره به دردهای مزمنی دارد که مختص استان کردستان نیست.
اظهارات بدون پشتوانه کارشناسی مدیران خارج از حوزه مسوولیت، در بازدید از پروژه های مختلف و یا ارایه آمار ها بدون امکان راستی آزمایی در مصاحبه با مطبوعات از جمله معضلاتی است که بر خلاف انتظار علاوه بر ایجاد آشفتگی در روال منطقی پروژه ها موجب لطمات کیفی نیز خواهد گردید.
عدم قبول مسوولیت دولتمردان و نقش مدیریت کلان پروژه ها در فرایند اجرای پروژه نیز از جمله دیگر مواردی است که بر فضای عدم تعادل میان ارکان اجرای پروژه می افزاید. نظام مدیریت به گونه ای است که کارفرما در نقش “صاحبکار مدعی” بدون کمترین مسوولیت، انتظار اتمام تحویل پروژه در موعد مقرر و با بهترین کیفیت را دارد و کمترین نقشی برای خود در این مسیر قایل نیست. در حالی که خیل عظیم عوامل اجرایی و فنی اعم از مشاوران و پیمانکاران در پروژه ها به دلیل وضعیت کشور، سخت ترین شرایط مالی را تجربه می کنند، معرفی ایشان به عنوان تنها عامل تاخیر در پروژه ها، بی مهری مضاعفی است که متاسفانه در سال های اخیر فراگیر شده است.
اما نکته قابل توجه دیگر در این گزارش “اعتراض رسانه ای و تکذیب سخنان یک مدیر” از سوی پیمانکار این پروژه است. اعتراضی که به سبب نظام حاکم بر مدیریت پروژه های دولتی معمولا کمتر دیده می شود و پیمانکاران عموما از حقوق رسانه ای خود در مقابل تهدید های بالقوه موجود در ساختار مدیریتی ناشی از اعتراض، چشم پوشیی می کنند. اگرچه نمی توان از نقش “پایان دوره مدیران کنونی استان” در این انتقاد شجاعانه چشم پوشید اما تداوم این رویکرد و اعتراض به اظهارات خلاف واقع مدیران در هر سطحی می تواند در راستای آرامش فضای فنی پروژه ها و حتی ارتقای کیفی آنها موثر باشد.