چند روزی است که جمعی از پیمانکاران ساختمانی به دلیل افزایش عوارض ساختمانی در مکان شورای شهر و شهرداری بندر بوشهر جمع می‌شوند. اعتراض تجمع کنندگان به مصوبه‌ای است که اخیراً در شورای شهر بوشهر به تصویب رسیده…

چند روزی است که جمعی از پیمانکاران ساختمانی به دلیل افزایش عوارض ساختمانی در مکان شورای شهر و شهرداری بندر بوشهر جمع می‌شوند و مطالباتی دارند و به دنبال احقاق حقوق خود هستند. اما داستان این جمع شدن‌ها چیست؟
اعتراض تجمع کنندگان به مصوبه‌ای است که اخیراً در شورای شهر بوشهر به تصویب رسیده که بر اساس آن موجب افزایش عوارض شهرداری در بخش ساخت و ساز مسکن شده است.
آنها معتقدند این افزایش عوارض بین ۷۰۰ تا هزار درصدی در ساخت و ساز مسکن بوده و علی رغم پیگیری از مبادی و ارگان‌های مختلف تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است و شورای شهر و شهرداری نیز از ارائه فرمول مربوط و نحوه محاسبه جهت شفاف سازی افکار عمومی خودداری می‌نماید.
اعتراض تجمع کنندگان به مصوبه‌ای است که اخیراً در شورای شهر بوشهر به تصویب رسیده که بر اساس ان موجب افزایش عوارض شهرداری در بخش ساخت و ساز مسکن شده است. آنها معتقدند این افزایش عوارض بین ۷۰۰ تا هزار درصدی عوارض شهرداری در ساخت و ساز مسکن شده و علی رغم پیگیری از مبادی و ارگان‌های مختلف تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است و شورای شهر و شهرداری نیز از ارائه فرمول مربوط و نحوه محاسبه جهت شفاف سازی افکار عمومی خودداری می‌نماید.
برخی از این پیمانکاران
نسبت به افزایش عوارض و پیامدهای آن در این برهه زمانی هشدار داده‌اند و بیان داشتند: این افزایش غیرفنی و غیر اصولی موجب برهم زدن تعادل عرضه و تقاضای بازار مسکن و توأمان آن با مصوبه منطقه آزاد بوشهر موجب افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن در شهر بوشهر می‌شود. عوارض شهرداری بوشهر چندین سال افزایش آن‌چنانی نداشت
محمدرضا احمدی‌فر اظهار داشت: عوارض شهرداری بوشهر چندین سال افزایش آن‌چنانی نداشت و کمتر از تورم سالیانه کشور و شوراها هم زیر با افزایش عوارض نمی‌رفت.
مدیر شهرسازی شهردار بندر بوشهر گفت: شهردار جدید بوشهر هم دراین‌رابطه گفت که عوارض بوشهر نسبت به کل کشور بسیار سطحش پائین است و توان اداره شهر با این عوارض را نخواهید داشت.
افزایش ۳۰ درصدی عوارض شهرداری
وی افزود: بعد از بررسی بسیاری که در بحث مالی شهرداری صورت گرفت درصدی پیشنهاد شد که خیلی بیشتر از این بود اما شورا زیر بار نرفت و این رقم را کاهش داد در نتیجه عوارض ۳۰ درصد از سال گذشته بیشتر شد.
احمدی‌فر بیان کرد: عوارض ناشی از جرائم استثنا است و در این مورد عوارض بسیار زیاد شده که برای جلوگیری از تخلفات است اما در موضوع عوارض قانونی پروانه ساختمانی پیشنهاد شورا ۳۰ درصد بوده اما ضریبی اضافه شده که باعث افزایش بی‌رویه این مسئله شده است.
وی عنوان کرد: تغییر قیمت منطقه که بعد از مصوبه شورا اتفاق افتاده قیمتی است که اداره دارایی هرسال به شهرداری‌ها اعلام می‌کند مبنای صدور پروانه ساختمانی است؛ به دلیل اینکه زمانی این موضوع در شورا مطرح شده بود فی منطقه‌ای اعلام نشده بود شهرداری لایحه داده به شورا که کاهش پیدا کند.
مدیر شهرسازی شهردار بندر بوشهر تصریح کرد: بحث تخلفات خارج از این مقوله است و اصرار داریم که هنوز هم افزایش پیدا کند و برای کسانی که متخلف هستند، تخلف آن‌ها سودآور نباشد؛ البته یکی از راه‌های کنترل تخلفات این موضوع است.
این مقام مسؤول توضیح داد: دیروز با پیمانکارها چهره‌به‌چهره صحبت می‌کردم و حرف آن‌ها این بود که اگر ما تخلف نکنیم برای ما سودآوری ندارد درحالی‌که این توجیه منطقی نیست.
جرائم سنگین برای متخلفین
حسین صالحیان اظهار داشت: در بحث تخلف متخلفین باید جرائم سنگینی وضع شود تا تخلف نکنند و این را همه مردم می‌دانند که باید جلوی متخلفان گرفته شود.
شهردار بندر بوشهر گفت: کسانی که به شورا و شهرداری مراجع کردند توجیه شدند که تخلف نباید انجام شود؛ آیا کسانی که متخلف هستند باید راحت حق شهر را ندهند؟
وی افزود: برای کسانی که به سمت ساخت‌وساز مجاز بروند پیشنهاد خوش‌حسابی را مطرح کرده‌ایم که اگر در شورا مصوب شود تمام افزایش عوارض بی‌رویه برای تخلفات خواهد بود.