کد خبر : 5094
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 آبان 1401 - 12:48

آمار وصول مالیات خانه های خالی و لوکس در ۷ ماه؛ تقریبا هیچ

آمار وصول مالیات خانه های خالی و لوکس در ۷ ماه؛ تقریبا هیچ

قانون مالیات بر خانه‌های خالی مدت‌ها است که به تصویب رسیده است و سال ۹۸ نیز این قانون مجددا اصلاح شد. اساس این قانون موضوع استفاده از اهرم تنظیم‌گری مالیات در حوزه مسکن بود تا احتکار مسکن کاهش پیدا کند. بارها تاکید شد که هدف مالیات از خانه‌های خالی درآمدی نیست هر چند که درآمدهایی

قانون مالیات بر خانه‌های خالی مدت‌ها است که به تصویب رسیده است و سال ۹۸ نیز این قانون مجددا اصلاح شد. اساس این قانون موضوع استفاده از اهرم تنظیم‌گری مالیات در حوزه مسکن بود تا احتکار مسکن کاهش پیدا کند.

بارها تاکید شد که هدف مالیات از خانه‌های خالی درآمدی نیست هر چند که درآمدهایی را نیز برای دولت در پی خواهد داشت. با توجه به این قانون وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به ایجاد سامانه املاک و اسکان و سپس ثبت و شناسایی خانه‌های خالی براساس اطلاعات سامانه اقدام می‌کرد.

در مرحله بعدی تنها اطلاعات خانه‌های خالی که مورد تایید قرار گرفته بودند، برای سازمان امور مالیاتی ارسال و این سازمان نیز نسبت به دریافت مالیات اقدام می‌کند. اعلام شده که وزارت راه و شهرسازی حدود ۵۰۰ هزار رکورد از خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی فرستاده است اما به گفته مقامات سازمان امور مالیاتی این اطلاعات براساس قانون قبلی مالیات برخانه‌های خالی تعیین شده و معیارهای قانون جدید را ندارد.

در نتیجه ارسال این اطلاعات از سوی وزارت راه و شهرسازی خود خلاف قانون محسوب می‌شود. ضمن اینکه از ۵۶۸ هزار رکورد ارسال شده تعداد بسیار زیادی مورد اعتراض قرار گرفته است.

به گفته داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی حدود ۲۵۰ هزار مورد از رکورد هایی که از وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی رسیده است دچار اشکال بوده است و ما نمی‌دانیم چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد.

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در مورد رکورد خانه‌‌های خالی ارائه شده گفت که این رکوردها براساس قانون قبلی بوده و ارائه این اطلاعات به سازمان امور مالیاتی غیرقانونی است. وزارت راه و شهرسازی با این قانون مخالف بود، هر چند که این را به صراحت اعلام نمی‌کردند اما در نهایت این قانون را به شکست کشاندند.

البته میزان وصولی از خانه‌های خالی و مالیات برخانه‌های لوکس که هر دو به عنوان یکی از منابع تامین مالی صندوق ملی مسکن محسوب می‌شوند بسیار پایین بوده است. به نحوی که نمی‌توان گفت تمامی موارد اشکال به وزارت راه و شهرسازی مربوط می‌شود.

میزان وصول مالیات خانه‌های خالی طی هفت ماهه سال جاری به شرح زیر است:

مالیات , سازمان امور مالیاتی کشور ,

همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است میزان وصولی مالیات این بخش به هیچ عنوان قابل قبول نیست و سوال این است که آیا ظرفیت وصول مالیات از همان تعداد خانه خالی یاد شده همین میزان است؟ این انتظار وجود دارد که چه وزارت راه و شهرسازی و چه سازمان امور مالیاتی نسبت به عملکرد خود تجدید نظر جدی داشته باشند.

براساس گفته‌های رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن تاکنون ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عمدتا از خزانه دولت در آن جمع شده است. این در حالی است که برای تامین مالی ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز است.

در شش ماهه نخست امسال مالیات خانه‌های خالی ۴۸۵ میلیون تومان و مالیات واحدهای لوکس فقط ۱۲ میلیارد و ۷۷۵ میلیون تومان بوده است!

در ابتدای تشکیل صندوق ملی مسکن مالیات‌های بخش مسکن و ساختمان به عنوان مهم‌ترین محوزهای تامین مالی مطرح شد حال اما شاهد عملکرد تقریبا صفر در این حوزه هستیم.

جدول آمارهای مربوط به خانه‌هاای خالی، خانه‌های لوکس و واریزی دولت به صندوق ملی مسکن به شرح زیر است:

مالیات , سازمان امور مالیاتی کشور ,

چگونه است که پس از سه سال از اصلاح یک قانون همچنان مراحل اول اجرایی آن نیز به درستی طی نشده است؟ با توجه به اینکه از جمله منابع دیده شده برای تامین مالی ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور مالیات برخانه‌های خالی و مالیات برخانه‌های لوکس و گران‌قیمت است، دستگاه‌های نظارتی نظیر دیوان محاسبات و مجلس نیز باید ورود جدی به این موضوع داشته باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.