در استان کردستان چه میزان شرایط برای تولید انبوه مسکن مهیا است؟

رحهای تولید مسکن در همان نگاه اول پرسشی را به همراه دارد که با توجه به وضعیت زمین در بسیاری از شهرستان های استان و نیز ضعف اساسی دستگاه خدمات رسان آب و فاضلاب در تامین آب شرب چندین شهرستان از جمله مرکز استان، شرایط تولید مسکن در چنین سطحی در کردستان تا چه میران مهیا است؟

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان کردستان بیش از ۱۰۰هزار کردستانی در طرحهای تولید مسکن شامل طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند .

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی کردستان ؛ عرفان مرادی اظهار کرد : مجموع ثبت نامی های طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در استان کردستان تا دهم بهمن ماه بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر بوده که از  این تعداد حدود ۲۲۸۰۰نفر در طرح اقدام ملی مسکن و بیش از ۷۸ هزار نفر نیز تاکنون با مراجعه به سامانه ثمن در طرح جهش تولید ثبت نام کرده اند.

مرادی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای طرح اقدام ملی مسکن گفت : در شهر سقز برای ۱۱۷۹ نفر زمین تامین و تحویل سازنده شده و عملیات اجرایی از جمله آماده سازی شروع شده است .

وی افزود : در شهر دیواندره عملیات اجرایی ۲۰۰ واحد ، در دهگلان ۳۵ واحد ، کامیاران ۹۲۰ واحد ، قروه ۷۲ واحد و در شهر بیجار نیز ۸۰ واحد عملیات اجرایی شان اغاز شده است .

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان خاطر نشان کرد : در راستای نهضت ملی مسکن نیز تا ۱۰ بهمن ماه بالغ بر ۷۸ هزار نفر ثبت نام کرده که بیشترین ثبت نامی با ۲۳ هزار نفر متعلق به شهر سنندج است و سقز نیز با ۱۸ هزار نفر  در رتبه دوم قرار  دارد .

وی  بااشاره به ثبت نام هشت هزار نفر در دیواندره ، پنج هزار نفر در کامیاران و ۳۸۰۰ نفر در مریوان گفت :ثبت نام متقاضیان تا ۲۰ بهمن ادامه دارد.

با توجه به آمار متقاضیانی که مستحق خانه دار شدن هستند و حق ایجاد شده برای ایشان به واسطه این طرح هاف بیم تکرار تجربه نه چندان موفق مسکن مهر (از نظر کیفی) به دلیل فقدان شتابزدگر و فقدان مطالعات و نیر عدم توجه به تامین زیرساخت ها مشهود است، طرحی که علی رغم گذشت بیش از یک دهه همچنان تکمیل نشده است.

اگرچه تورم بخش مسکن و ارزش افزوده آن، به عنوان محرک مالی این طرح ها می تواند در حوزه تامین منابع از سهم آورده متقاضی، سناریو ای آزموده و منطقی است اما بیم رفتن به فاز اجرا بدون توجه به زیرساخت ها و پیش نیاز های طرح های مسکن در فضای ایجاد حق برای متقاضیان در چینین سطحی می تواند به پاشنه آشیل این طرح ها بدل شده و ضرورت نگاهی عبرت بین را طلب می کند.