گلایه شهروندان سنندج از کیفت آب شرب این شهر از سال گذشته بالا گرفت و پس از یک دوره انکار این نگرانی از سوی مسوولان بالاخره “طرح انتقال آب شرب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج” با توجه به کیفیت نامناسب آب…

گلایه شهروندان سنندج از کیفت آب شرب این شهر از سال گذشته بالا گرفت و پس از یک دوره انکار این نگرانی از سوی مسوولان بالاخره “طرح انتقال آب شرب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج” با توجه به کیفیت نامناسب آب سد وحدت، در دستور کار قرار گرفت و مقرر گردید در مدت یکسال آب شرب مناسب به تصفیه خانه سنندج برسد.
با توجه ارتباط مستقیم کیفیت آب شرب و موضوع سلامت و همچنین گزارش های متعدد از سرگردانی شهروندان این شهر در صف های طولانی چشمه های آبیدر برای تامین آب، انتظار می رود این طرح انتقال با فوریت هرچه تمام تر به اتمام رسیده و شهروندان سنندج از حق طبیعی آب شرب با کیفیت برخوردار شوند.
همزمان با گلایه های شهروندان در خصوص آب شرب سنندج، سال گذشته به منظور تعقیب مطالبه آب شرب مناسب این شهر، کمپینی تحت همین عنوان با همکاری متخصصین، استاید دانشگاه و فعالین مدنی تشکیل گردید و کمیته های تخصصی این کمپین ضمن تعقیب روند اجرای تصمیمات، گزارشات مردمی از پیشرفت پروژه و فعالیت های خود را در فضای مجازی به شهروندان ارایه می کنند.
بر اساس آخرین گزارش مستند این کمپین مطابق با گزارش پیمانکار خط انتقال شرکت آبان پژوه، پیشرفت این طرح انتقال که مقرر است با انتقال ۵۷ میلیون متر مکعب آب شرب به تصفیه خانه سنندج، مشکلات کیفیت آب شرب این شهر را حل کند، تا پایان مرداد – پس از ۶ ماه – حدود ۲۹ % برنامه ای و ۱۷% واقعی عنوان شده است.
از جمله عوامل کندی عملیات این پروژه مهم از در گزارش پیمانکار عواملی همچون شیوع کرونا در میان پرسنل اجرایی، وجود معارضین و باغات مسیر، صعب العبور بودن منطقه، تداخل خطوط انتقال سایر زیر ساخت ها همچون گاز و برق و نیز تردد خودرو های شخصی در مسیر این طرح عنوان شده است.
نظر به اهمیت این طرح و مشکلات عنوان شده “هماهنگی و تسریع در مانع زدایی این طرح” به عنوان مطالبه مردم سنندج می بایست مورد توجه ویژه قرار بگیرد که در غیر این صورت مردم این شهر می بایست همچنان تا مدت ها دبه به دست در صف های طولانی چشمه های آبیدر، در پی نوشیدن آب گورا باشند.