کد خبر : 4527
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 شهریور 1401 - 9:59

کردستان رتبه آخر راه های روستایی در کشور

کردستان رتبه آخر راه های روستایی در کشور

در راه های روستایی با اقتدار آخریم! در کشور بیش از ۸۳ درصد راه های روستایی آسفالته هستند و این مقدار در کردستان حدود ۵۰ درصد است استان کردستان حدود هشت هزار کیلومتر راه دارد که از این میزان ۶ هزار و ۱۰۰ کیلومتر آن راه روستایی است و حدود یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر

در راه های روستایی با اقتدار آخریم!

در کشور بیش از ۸۳ درصد راه های روستایی آسفالته هستند و این مقدار در کردستان حدود ۵۰ درصد است

استان کردستان حدود هشت هزار کیلومتر راه دارد که از این میزان ۶ هزار و ۱۰۰ کیلومتر آن راه روستایی است و حدود یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر آن راه بین‌شهری شامل ۳۲۵ کیلومتر بزرگراه، ۸۸۸ کیلومتر اصلی و ۷۰۰ کیلومتر نیز فرعی است.

در کشور بیش از ۸۳ درصد راه های روستایی آسفالته هستند و این مقدار در کردستان حدود ۵۰ درصد است مقایسه این آمار فاجعه بار نشان می دهد که استان کردستان در حوزه راه های روستایی با اقتدار در قعر جدول میانگین توسعه راه های روستایی کشور قرار دارد.

اگر چه این آمار در حوزه آزاد راهی، بزرگراهی و راه های اصلی نیز حکایت از توسعه نیافتگی استان در حوزه زیر ساخت های حمل و نقل دارد اما شرایط راه های روستایی در کردستان به مراتب بدتر از سایر حوزه ها است و چنین شرایطی در حالی است که اقتصاد روستا اعم از کشاورزی، دامداری و گردشگری به عنوان یکی از محور های توسعه کردستان قلمداد می شود، موضوعی که پیش نیاز آن توسعه زیر ساخت های حمل و نقل روستایی است.

آمار مهاجرت آن دسته از روستا هایی که فاقد راه مناسب هستند نشان می دهد که ضعف راه های روستایی کردستان تا چه اندازه بر تخلیه روستا ها و مهاجرت روستاییان به شهر موثر بوده است، از طرفی محصولات باغداری و دامداری به عنوان یکی از اصلی ترین فعالیت های بخش بزرگی از جامعه روستایی استان به شدت نیازمند حمل سریع و آسان به مراکز فرآوری و فروش هستند و این شرایط موجب شده تا پتانسیل های اقتصاد روستایی کردستان و همچنین معادن این استان در بسیاری از بخش ها امکان ظهور و بروز نیابند.

اهتمام جدی به حوزه راه های روستایی استان خارج از شعار و ارایه “آمار های غیر قابل سنجش” نیازمند تقویت این حوزه، ایجاد روحیه جهادی در مجموعه متولی و اختصاص اعتبارات جهشی است، همتی که با گذشت یک سال از عمر دولت سیزدهم تاکنون نمود قابل توجهی نداشته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.