علی رغم گذشت چندین ماه از تصویب منطقه آزاد قصرشیرین، هنوز اقدام قابل توجه و ملموسی برای بهره‌برداری سریع‌تر از این ظرفیت انجام نشده است. قصرشیرین یکی از مناطق مهم استراتژیک در کشور و استان کرمانشاه محسوب…

ایران راه‌های متعددی برای ارتباط با کشورهای اطراف و اروپایی در دوره قاجار داشت که مهم‌ترین آن جاده قم ـ قصرشیرین بوده است. مسیر قم ـ قصرشیرین تأثیرات اقتصادی روی شهرهای مسیر گذاشته و مورد استفاده طبقات گوناگون اجتماعی قرار گرفته است.
مطالب موجود در منابع دوره قاجار نشان می‌دهد در این دوره امنیت و آبادانی راه‌ها مورد توجه خاص بوده است. این راه تأثیرات همه‌جانبه‌ای را در حیات سیاسی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی شهرها، سکونتگاه‌ها و منازل واقع شده در طول مسیر بر جای گذاشته است.
نیاز بغداد به انواع کالاهای ایرانی سبب شد تجار از این مسیر تجارت پررونقی را با بغداد برقرار کنند؛ حتی غربی‌ها نیز در امر تجارت از این راه سود می‌بردند. در دوره کریمخان نیز سه راه عمده مبادله کالاها وجود داشت که مهم‌ترین آنها راه قم ـ قصرشیرین بوده است.
راه قم ـ قصرشیرین در دوره قاجار مهم‌ترین راه داخلی ایران تا سرحدات غربی کشور بوده است. این مسیر مورد استفاده طبقات گوناگون اجتماعی قرار می‌گرفته است و توده‌های مردم از این مسیر راهی زیارت عتبات عالیات می‌شدند.
با توجه به اینکه قصرشیرین از اردیبهشت‌ماه امسال جزو مناطق آزاد تجاری قرار گرفته است انتظار می‌رود سریع‌تر به یکی از قطب‌های مهم اقتصادی تبدیل شود اما به نظر می‌رسد این شهرستان از نظر زیرساخت‌ها آمادگی کافی را ندارد و تاکنون اقدام قابل توجهی برای استفاده از این ظرفیت انجام نشده است و این در حالی است که چند منطقه دیگر هم‌زمان با قصرشیرین به عنوان منطقه آزاد مصوب شدند اما اهمیت موقعیت قصرشیرین نیازمند توجه بیشتر نسبت به سایر نقاط است.
«مرادعلی تاتار» فرماندار قصرشیرین اظهار داشت: مرز قصرشیرین و بازارچه آن، در گذشته متولی آن وزارت کشور بوده است و برای فعالیت در بازارچه از کارت‌های پیله‌وری استفاده می‌شود و کارکرد آن با مرز متفاوت است.
وی با بیان اینکه «پرویزخان» اکنون از بازارچه به مرز ارتقا پیدا کرده است عنوان کرد: اعتبارات مناسبی برای مرز پرویزخان دریافت شده که با استفاده از آن طرح جامعی در حال اجرا است و بعد از اجرای آن به طور قطع وضعیت تجار، کارگران و فعالان در مرز تغییر می‌کند.
تاتار با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ میلیارد تومان اعتبار از طریق گمرک ایران برای طرح جامع پرویزخان اختصاص داده شده است گفت: در ۱۴ هکتار از این طرح حدود ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد.
وی با بیان اینکه بیشتر افراد فعال در مرزها بومی منطقه هستند افزود: جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اولویت قرار می‌گیرد و امسال برای قصرشیرین ردیف اعتباری نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
تاتار با اشاره به تبدیل قصرشیرین به منطقه آزاد عنوان کرد: در مناطق آزاد به طور قطع سیل سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به شهرستان سرایزر می‌شود.
وی با بیان اینکه مسئول منطقه آزاد ارس به عنوان معین قصرشیرین انتخاب و شورای راهبردی تشکیل شده است گفت: اقدامات اولیه در حال انجام است و امید داریم بعد از استقرار دوستان، زمینه برای اشتغال جوانان این شهرستان فراهم شود.
فرماندار قصرشیرین با اشاره به اینکه راه‌اندازی منطقه آزاد زمان‌بر است افزود: بخشی از محدوده‌ منطقه آزاد قصرشیرین زمین کشاورزی است و باید رفع معارض شود.
وی با بیان اینکه موقعیت قصرشیرین متفاوت از سایر مناطق آزاد و دسترسی آن به بازارهای جهانی بیشتر است عنوان کرد: بخشی از زیرساخت خطوط ریلی کرمانشاه به قصرشیرین ایجاد شده و در صورت بهره‌برداری می‌تواند سبب اتصال به دریای مدیترانه شود.