سایه مسائل امنیتی همیشه بر کردستان بوده و اجازه نداده سرمایه‌گذار به منطقه ورود کند و موجب توسعه همه جانبه استان شود، اما رویکرد دولت سیزدهم مبتنی بر پیشرفت کردستان است.

سایه مسائل امنیتی همیشه بر کردستان بوده و اجازه نداده سرمایه‌گذار به منطقه ورود کند و موجب توسعه همه جانبه استان شود، اما رویکرد دولت سیزدهم مبتنی بر پیشرفت کردستان است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور به موافقت مجمع تشخیص مصلحت با راه اندازی هفت منطقه آزد تجاری در کشور در سال جاری اشاره کرد و گفت: یکی از این مناطق به کردستان اختصاص دارد که امیدواریم توسعه و پیشرفت استان را در پی داشته باشد.

محمد افزود: موتور پیشران بسیاری از کشور‌ها مناطق آزاد است که باید به خوبی از آن بهره برد و اختصاص مشوق‌های مالیاتی و گمرکی به جذب سرمایه‌گذاران کمک شایانی خواهد کرد.

وی گفت: با وجود گذشت ۳۰سال از عمر مناطق آزاد کشور نتوانسته‌ایم از کارکرد‌های این مناطق بهره بگیریم ا و مروز هم قاعده بازی برای مناطق آزاد رعایت نمی‌شود و شاهد قوانین متناقض با حوزه تولید هستیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور با تاکید بر اینکه در حال تلاش برای رفع نواقص حوزه گمرکی و مالیاتی هستیم، گفت: در هر منطقه‌ای که سرمایه گذاری و اشتغال ایجاد شود امنیت پایدار نیز برقرار خواهد بود.

محمد، منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان به وسعت پنج هزار و ۵۰۰ هکتار را به سبب برخورداری از مرز پرترانزیت باشماق و سیرانبند را فرصتی برای رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی اعلام کرد.

وی به دیدار با با سرمایه گذاران خارجی در این سفر اشاره کرد و افزود: انرژی ارزان و در دسترس و نیز امنیت در ایران وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور تاکید کرد: به دنبال تاسیس منطقه آزاد مشترک بین دو کشور ایران و عراق هستیم که این مهم در کنار فعالیت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان می‌تواند به کاهش معضل کولبری کمک کند.

وی یکی دیگر از ظرفیت‌های منطقه آزاد تجاری را رونق توریسم درمانی و گردشگری اعلام کرد و گفت: تاسیس مراکز درمانی و ایجاد مراکز علمی و فناوری در منطقه آزاد می‌تواند موجب توسعه منطقه شود.

محمد گفت: اولین گام در این زمینه، تهیه طرح جامع برای منطقه آزاد تجاری کردستان است که در مرحله پیگیری توسط مشاور قرار دارد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور تاکید کرد: دستگاه‌های خدمات رسان کار‌های زیرساختی برای تامین آب، برق، گاز و اینترنت به منطقه آزاد تجرای ر سریعترین زمان ممکن انجام دهند.

در این نشست حمیدرضا بیتا به عنوان مدیر منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان معرفی شد.