شهر سنندج میزبان بزرگترین جشن بین المللی نوروز با حضور دبیر کل یونسکو و وزیر میراث فرهنگی خواهد بود.

سید انور رشیدی شهردار سنندج صبح امروز  در نشست مطبوعاتی از  برگزاری ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۱ در شهر سنندج خبر داد و اظهار داشت: با توجه به جایگاه ویژه جشن باستانی نوروز در میان ایرانیان خصوصا کردستانی ها تصمیم به برگزاری این رویداد بین المللی در کردستان گرفته شد.

وی به زحمات و تلاش های شورای شهر و شهرداری برای معرفی شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی اشاره کرد و افزود: شهرداری سنندج در راستای تقویت این رویدادهای فرهنگی و شهر خلاق  برنامه ریزهایی صورت گرفته و از سوی استاندار و شورای شهر بر اجرای آنها تاکید شده است.

رشیدی اذعان داشت: پس از جلساتی که در یونسکو و تهران برگزار شد تصمیم به اجرای برنامه هایی در راستای تقویت رویداد های فرهنگی و گردشگری و جشن های نوروزی در غرب کشور گرفته شد.

شهردار سنندج از اجرای مراسمی در باغ هنر عباس آباد تهران با حضور ۳۰۰ نفر از دف نوازان کردستانی در ۲۳ اسفند خبر داد و گفت: لازم به ذکر است که این برنامه ها یک کار تیمی می باشد و با همکاری استادار،شورای شهر، میراث فرهنگی، نیروهای امنیتی، حوزه هنری، آموزش و پروش، صدا و سیما و اداره ارشاد برگزار خواهد شد و دبیر اجرایی آن شهرداری سنندج می باشد.

وی اذعان داشت: ویژە برنامه نوروز ۱۴۰۱ کە یک رویداد جهانی خواهد بود با حضور دبیرکل یونسکو در ایران، وزیر میراث فرهنگی و مهمانی از ۱۳ کشور دارای نوروز، در شهر فرهنگی سنندج برگزار خواهد شد.

رشیدی افزود: مبدٲ این برنامه روز ۲۳ اسفند در باغ هنر تهران خواهد بود و به صورت کاروانی در استان های همدان، کرمانشاه و در نهایت روز ۲۶ اسفند در شهر سنندج برگزار خواهد شد کە خبرنگاران داخلی و خارجی این رویداد بین المللی را پوشش خواهند داد.

شهردار سنندج با اشاره اینکه روز ۲۶ اسفند برنامه هایی در خانه کرد جهت بازدید مهمان تدارک دیده شده است، بیان کرد: عصر روز ۲۶ اسفند در سالن ۶ هزار نفری ۲۲ گولان برای برگزاری برنامه نوروز حضور پیدا خواهیم کرد.

وی در تشریح این رویداد گفت:سخنرانی دبیرکل یونسکو و همچنین معرفی یکی از چهره های شاخص استان و اهدای نشان نوروز به ایشان و سخنرانی ویژه این شخصیت بومی از جمله برنامه های آن روز خواهد بود.

رشیدی در ادامه افزود: روز ۲۹ اسفند جشن نوروز در استادیوم ۱۵ هزار نفری ۲۲ گولان با حضور مردم برگزار خواهد شد و طبق تدابیر اندیشیده شده هیچ گونه آسیبی به چمن و محوطه ورزشگاه وارد نخواهد شد.