کد خبر : 4286
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 تیر 1401 - 13:58

ضرورت بازنگری در جانمایی دکه های پارک سوار میدان آزادی سنندج

ضرورت بازنگری در جانمایی دکه های پارک سوار میدان آزادی سنندج

کمتر از”نیم متر پیاده رو ” برای عبور عابران در میدان اصلی شهر به منزله اجبار عابران پیاده به استفاده از سواره رو است و چنین شرایطی علاوه بر مزاحمت های معمول، می تواند مسبب آشفتگی و حوادث جبران ناپذیر باشد. گر چه احیای مجدد دکه های مطبوعات بر اساس حقوق ایجاد شده برای این

کمتر از”نیم متر پیاده رو ” برای عبور عابران در میدان اصلی شهر به منزله اجبار عابران پیاده به استفاده از سواره رو است و چنین شرایطی علاوه بر مزاحمت های معمول، می تواند مسبب آشفتگی و حوادث جبران ناپذیر باشد.
گر چه احیای مجدد دکه های مطبوعات بر اساس حقوق ایجاد شده برای این واحد های صنفی غیر قابل اجتناب است اما آنچه جای تعجب و تاسف دارد جانمایی این دکه ها بدون توجه به حقوق پیاده در طرحی است که مبنای آن پیاده مداری است.
عرصه‌های عمومی، یکی از اساسی ترین عناصر شهری هستند و “مسیرهای جابجایی شهروندان” از مهمترین آنها به شمار می آیند. بر اساس مطالعات انجام شده در شهرهای کوچک حدود ۷۵ درصد از جابجایی ها در قالب پیاده روی افراد صورت می پذیرد. این مسئله لزوم توجه به ایمنی و رفاه عابران پیاده به عنوان مهمترین عناصر حمل و نقل شهری را نمایان می کند.
چندی پیش مدیریت شهری سنندج در راستای اهتمام به پیاده مداری در میانه نظرات مخالفان و موافقان نسبت به آغاز طرح “پیاده راه فرردوسی ” اقدام نمود از جمله اقدامات جانبی صورت گرفته در کنار “طرح پیاده راه فردوسی”، تعریض میدان آزادی و ایجاد پارک سوار در راستای ساماندهی ایستگاه تاکسی میدان مرکزی شهر بود.
اخیرا با جانمایی مجدد تعداد ۵ دکه در پیاده رو مجاور پارک سوار احداث شده، عملا امکان استفاده از پیاده رو را برای عابران از میان رفته است. اگر چه احیای مجدد دکه های مطبوعات بر اساس حقوق ایجاد شده برای این واحد های صنفی غیر قابل اجتناب است اما آنچه جای تعجب و تاسف دارد جانمایی این دکه ها به گونه ای است که کمتر از نیم متر فضا برای عبور عابران پیاده باقی گذاشته است، آنهم در قالب طرحی که اساس آن پیاده مداری است.
این موضوع ضمن ایجاد مزاحمت برای عابران پیاده در مرکز شهر سنندج و ضرورت استفاده از سواره راه می تواند منشا خطرات جدی برای عابرین باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.