کد خبر : 5403
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 دی 1401 - 12:39

نگاهی کوتاه بر سفر استاندار کردستان به شهرستان مریوان

نگاهی کوتاه بر سفر استاندار کردستان به شهرستان مریوان

بازدید از پروژه احداث شبکه های آبیاری و ایستگاه پمپاژ سلسی علیا دومین برنامه سفر استاندار کردستان به مریوان بود. مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در این بازدید با بیان اینکه در پایاب سدگاران دو پروژه در حال اجرا می باشد اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها، تصفیه‌خانه آب شرب است که ۱۸ کیلومتر

بازدید از پروژه احداث شبکه های آبیاری و ایستگاه پمپاژ سلسی علیا دومین برنامه سفر استاندار کردستان به مریوان بود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در این بازدید با بیان اینکه در پایاب سدگاران دو پروژه در حال اجرا می باشد اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها، تصفیه‌خانه آب شرب است که ۱۸ کیلومتر خط انتقال با لوله ۱۸۰۰ انجام شده و ۳۰۰لیتر شرب از سدگاران به تصفیه‌خانه موقت تزریق می شود و شرب شرق مریوان از طریق این سامانه تامین می شود.

آرش آریا نژاد با اشاره به سامانه بعدی، گفت: احداث شبکه آبیاری و زه‌کشی در ناحیه یک و دو در جنوب و شمال دریاچه زریبا است و مجموع این سامانه چهار هزار و ۶۵۰ هکتار است و باتوجه به برنامه‌ریزی های صورت گرفته، تا اردیبهشت ماه که شروع فصل کشت است یک هزار و ۶۰۰ هکتار در جنوب دریاچه و یک هزار و ۱۰۰ هکتار در نواحی عمرانی یک و دو عصرآباد و سلسی آب تحویل داده می‌شود و ان‌شاءالله دو هزار و ۷۰۰ هکتار زیر کشت خواهد رفت.

وی عنوان کرد: مابقی پروژه بر اساس توافقات انجام شده در وزارت نیرو، اولویت دار بودن سامانه سد‌گاران و اعتبارات ویژه‌ای برای آن تعریف شده،امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۲ ناحیه عمرانی سه را نیز به اتمام برسانیم و هر چهار‌ هزار و ۶۵۰ هتکار آبرسانی شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اظهارکرد: وارزت نیرو شبکه‌های یک و دو انتقال را انجام می‌دهد و وزارت کشاورزی شبکه‌های سه و چهار داخل مزرعه را،و امیدواریم بر اساس برنامه زمان بندی پروژه را به اتمام برسانیم.

آریا نژاد اضافه کرد: آب‌رسانی به شهرستان مریوان در یک تصفیه خانه و یک ایستگاه پمپاژ و دو مخزن ۲۰ هزار و ۵ هزاری انجام خواهد شد، اعتبارات آن به سازمان برنامه و بودجه ارسال و در حال حاضر مشغول ترک تشریفات هستیم و اجرای آن توسط قرارگاه سازندگی خاتم الاانبیا انجام می‌شود و با شروع این‌ پروژه ظرف ۲ و نیم تا سه سال کل پکیج سدگاران ، سامانه انتقال شرب،  سامانه انتقال کشاورزی، شبکه های آبیاری زه‌کشی و تصفیه خانه بر اساس قرارداد پروژه‌های اولویت دار وزارت نیرو به اتمام برسد.

آریا نژاد در پایان گفت: یک هزار و سیصد میلیارد اعتبار مورد تایید برای سامانه انتقال و تصفیه‌خانه  بوده و ۳۰۰ و سی میلیارد تومان اعتبار باقی مانده برای اتمام پروژه شبکه‌های زه‌کشی یک و دو شمال دریاچه نیاز است.

استاندار کردستان در ادامه سفر و در بدو ورود به شهرستان مریوان باحضور در گلزار شهدا و غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا به مقام شامخ این عزیزان ادای احترام کرد.

در ادامه این سفر، کلنگ آغاز احداث ۱۲۰ واحدی مسکن ملی برای متقاضیان فاز یک در مریوان که تکمیل وجه داشته‌اند، در شهرک اوراز این شهر توسط اسماعیل زارعی کوشا بر زمین زده شد.

این پروژه، ۱۲۰ واحد در ۱۰ هزار و ۶۱۵ متر مربع زمین و شش بلوک(هر بلوک ۲۰ واحد) که شامل پنج طبقه مسکونی و پیلوت است، احداث می شود و بر اساس گفته پیمانکار، پروژه طی ۱۸ ماه به اتمام خواهد رسید.

افتتاح اولین کارگاه خیاطی زنان کولبر برنامه بعدی سفر استاندار کردستان به مریوان بود.


این کارگاه  با همکاری و همت اداره اوقاف و موسسه خیریه آفتاب زرین زریبار مریوان راه‌اندازی و زمینه اشتغال ۱۰ نفر از زنان کولبر را ایجاد کرده است و در صورت تامین فضای مناسبتر امکان به‌کارگیری ۱۵ نفر دیگر وجود دارد.

بازدید از طرح در حال احداث مسجد جامع مریوان دیگر برنامه اسماعیل زارعی کوشا بود .

عملیات احداث این پروژه با مساحت ۱۰هزار متر مربع، در سال ۱۳۹۰ آغاز شده و بنا بر این است که در سه طبقه احداث شود.
لازم به ذکر است که تاکنون برای این پروژه ۱۵ میلیارد تومان هزینه شده و ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و همچنین برای اتمام آن به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سفر به روستای میرآباد در نقطه صفر مرزی و  افتتاح پروژه آسفالت معابر این روستا با مساحت ۱۱ هزار و ۳۰ متر مربع، با اعتبار ۴/۴ میلیارد تومان و همچنین افتتاح چمن مصنوعی با اعتبار ۱/۵ میلیارد تومان، از دیگر برنامه‌های استاندار کردستان به شهرستان مریوان بود.

برگزاری جلسات متعدد از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

انتهای پیام/ ثریا صلواتی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.