کد خبر : 5291
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 دی 1401 - 12:40

کاهش ۷ درصد تلفات ناشی از تصادفات راههای کردستان

کاهش ۷ درصد تلفات ناشی از تصادفات راههای کردستان

فرزاد حسنی با اشاره به اینکه سالانه ۸میلیون تن کالا در مبادی استان جابه‌جا می‌شوند، افزود: در هشت ماهه نخست امسال این رقم ۴.۵ میلیون تن بوده که مقاصد ۳۵درصد این محمولات درون استان و ۶۵درصد به خارج از کردستان بوده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه سالانه ۵.۵

فرزاد حسنی با اشاره به اینکه سالانه ۸میلیون تن کالا در مبادی استان جابه‌جا می‌شوند، افزود: در هشت ماهه نخست امسال این رقم ۴.۵ میلیون تن بوده که مقاصد ۳۵درصد این محمولات درون استان و ۶۵درصد به خارج از کردستان بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه سالانه ۵.۵ میلیون تن کالا وارد استان می‌شود، خاطرنشان کرد: در هشت ماهه نخست امسال ۳۰۰ هزار مسافر در کردستان جابه‌جا شده و ۱۳هزار نفر راننده در قالب ۷۰شرکت حمل و نقلی مشغول جابه‌جایی کالا هستند.

وی با بیان اینکه سالانه در مرز باشماق ۱.۵میلیون تن ترانزیت کالایی وارد استان می‌شود، گفت: در هشت ماهه نخست سال جاری ۴۶۰هزار مسافر در مرز باشماق و سیران‌بند جابه‌جا شده‌اند.

حسینی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ شرکت بین‌المللی حمل ونقل کالا در استان فعال است، اذعان کرد: سالانه ۲.۲میلیون نفر از طریق ناوگان مسافربری استان جابه‌جا می‌شوند که این رقم در هشت ماهه نخست سال جاری برابر با ۱.۵میلیون نفر مسافر است.

وی ادامه داد: به طور متوسط در سال بیش از ۴۰۰ هزار مسافر از مبادی استان کردستان خارج می‌شوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با اشاره به جابه‌جایی مسافر از طریق راه‌های جاده‌ای در استان عنوان کرد: ۴۵درصد سفرها در استان به وسیله خودرو سواری، ۳۰درصد مینی‌بوس و ۲۵درصد از طریق اتوبوس انجام می‌شود.

وی افزود: به صورت کلی ۲هزار دستگاه خوردو ناوگان مسافربری در استان با ۳هزار راننده فعال است.

حسنی ضمن اشاره به لزوم نوسازی ناوگان حمل و نقل مسافر در استان گفت: در سال گذشته ۲۲.۵ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوس و مینی‌بوس به استان تخصیص یافته که با این اعتبار ۴۴دستگاه مینی‌بوس و ۲۸دستگاه اتوبوس بازسازی و نوسازی شد.

وی از تشکیل ۲۴۷ پرونده تخلف برای رانندگان کردستانی در سال‌جاری خبر داد و ابراز داشت: پرونده این رانندگان در حال بررسی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان اعلام کرد: در سال‌جاری در بخش راه روستایی ۲۰نفر تلفات جاده‌ای ناشی از تصادفات داشته‌ایم که این میزان در سال گذشته ۲۲نفر بوده و نشان از کاهش میزان کشته شدگان تصادفات راه روستایی در کردستان دارد.

وی با اشاره به میزان تلفات در تصادفات برون شهری در استان ادامه داد: در سال گذشته در تصادفات برون شهری ۲۴۰نفر تلفات داشته‌ایم که این آمار از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۲۲۴ نفر بوده که کاهش۷درصدی در این بخش را نشان می‌دهد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان به وضعیت راه‌ها اشاره و اذعان کرد: راه‌های استان به چهار رده خرابی شدید، خرابی متوسط، خرابی کم و راه سالم تقسیم می‌شوند که از این میزان ۲۸درصد راه‌های استان را خرابی شدید، ۳۴درصد خرابی متوسط، ۲۹ درصد خرابی کم و تنها ۹درصد راه‌های استان را راه‌های سالم تشکیل می‌‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون بیش از ۱۳۱کیلومتر روکش آسفالت راه شریانی و در بخش راه‌های روستایی بیش از ۷۱کیلومتر روکش آسفالت صورت گرفته است، افزود: به صورت کلی در نگهداری راه‌های استان ۲۰۴.۶ کیلومتر با ۱۳۳هزار و ۱۴۷تن آسفالت انجام شده است.

حسنی احداث پل صلوات آباد بیجار با ۲.۱میلیارد تومان اعتبار، ترمیم و بازسازی پل اکبرآباد سنندج با ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار، پل فرهاد آباد قروه با یک میلیارد تومان اعتبار از جمله پروژه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بخش ابنیه‌های فنی دانست و گفت: در سال جاری ۶.۳ دهم میلیارد تومان در بخش ابنیه‌های فنی کردستان هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ حدود ۶۲ نقطه حادثه‌خیز در محورهای استان مشخص شده که از این تعداد ۲۸نقطه تصادف‌خیز است، خاطرنشان کرد: ۱۲۰میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکلات این نقاط از محل اعتبارسفر ریاست جمهور جذب شده و تا کنون بر اساس اقدامات سنوات گذشته ایمن سازی ۱۰نقطه پر خطر و تصادف در جاده‌های استان اصلاح شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه بیشتر محورهای حادثه‌خیز استان مابین شهرهای سنندج مریوان، دیواندره سقز و دهگلان موچش است، عنوان کرد: در بخش ارتقا حفاظ ایمنی میانه‌راه‌ها و نواحی پل و پرتگاه و بهسازی حفاظ‌های جاده‌های استان ۱۱ کیلومتر گاردریل، ۱.۷کیلومتر نیوجرسی روشنایی تقاطع‌ها، روشنایی داخل تونل یک کیلومتر، نگه‌داری چراغ چشمک زن ۷۵دستگاه، نگهداری روشنایی راه ۴۰کیلومتر، نصب و نگهداری علائم ایمنی راه ۴۴۵۰ تابلو با اعتباری بالغ بر ۵۴میلیارد تومان نصب و هزینه شده است.

وی ضمن اشاره به ماموریت زمستانه نیروهای راهداری در جاده‌های استان گفت: ۵۲۰ نفر نیروی اداره و ۱۳۵ نفر از بخش خصوصی با ۴۲۱ دستگاه انواع خودرو درگیر عملیات زمستانه می‌شوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه در حال حاضر ۳۱ راهدارخانه در استان وجود داشته که ۲۶ راهدارخانه ثابت و ۵راهدارخانه موقت است، اعلام کرد: بالغ بر ۵هزار تن نمک و ماسه و پوکه معدنی برای برف‌روبی و پاک‌سازی جاده‌های کردستان خریداری شده است.

وی تأکید کرد: از همشهریانی که در فصل زمستان در جاده‌های استان قصد تردد دارند تقاضا داریم که خوردو خود را تجهیز کرده و آموزش زنجیر چرخ را حتماً دیده باشند.

حسنی با ادعای اینکه تمام جاده‌های استان از طریق پایش تصویری رصد می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر در جاده‌های استان ۴۵سامانه ثبت تخلف، چهار تابلو پیام متغیر، ۳۰دستگاه دوربین نظارت تصویری، ۲۱۸دستگاه بی‌سیم رادیویی، یک دستگاه توزین در حال حرکت و ۶۸ سامانه تردد شمار برخط داریم.

وی بیان کرد: تا پایان سال مالی ۱۴۰۱ افزایش مانیتورینگ، تغییرات برای انتقال داده از طریق فیبر نوری، احداث سه کل برای نصب دوربین نظارت تصویری، جابه جایی چهار سامانه ثبت تخلف برای انتقال به نقاط حادثه خیز در استان را در نظر داریم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان خاطرنشان کرد: در سال جاری تاکنون ۱۷ مورد تیرپارک و مجتمع رفاهی با اشتغال‌زایی بالغ ۲۴۰نفر انجام و ۴مورد نیز آماده بهره‌برداری و ۶ مجتمع رفاهی در دست احداث و ۱۶مجتمع در حال استعلام و دارای موافقت اصولی و ۱۰مجتمع نیز در دست موافقت است که می‌تواند باعث ایجاد اشتغال برای جوانان استان شود.

وی با بیان اینکه دو پلیس راه در محورهای قروه به همدان و سقز به دیواندره را در دست احداث داریم، گفت: در استان در حال حاضر ۶هزار و ۱۸۲کیلومتر راه روستایی داریم که تاکنون با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها ۳۲۰۰کیلومتر آن آسفالت شده و از این میزان حدود ۲۰درصد راه‌های آسفالت شده روستایی استان دچار خرابی است.

حسنی از اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بهبود راه‌های روستایی استان از محل سفر ریاست جمهوری خبر داد و یادآور شد: از ابتدای سال جاری ۱۸۱کیلومتر راه روستایی آسفالت شده که ۸۹کیلومتر آن از محل اعتبارات سال ۱۴۰۴ بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان افزود: همچنین ۲۷ میلیارد تومان برای بهسازی آسفالت بلوار غدیر قروه اختصاص یافته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.