کد خبر : 5650
تاریخ انتشار : جمعه 21 بهمن 1401 - 11:36

شکل گیری چرخه کامل تولید و فرآوری مواد معدنی در کردستان ضروری است/ افتتاح و کلنگ‌زنی ۶۲۰ میلیارد تومان طرح عمرانی و خدماتی در قروه

شکل گیری چرخه کامل تولید و فرآوری مواد معدنی در کردستان ضروری است/ افتتاح و کلنگ‌زنی ۶۲۰ میلیارد تومان طرح عمرانی و خدماتی در قروه

استاندار کردستان گفت: با توجه به اینکه استان کردستان در آستانه جهش معدنی قرار گرفته است باید چرخه کامل تولید و فرآوری مواد معدنی در استان شکل بگیرد. اسماعیل زارعی‌کوشا همزمان با نهمین روز از دهه‌ فجر و در راستای افتتاح پروژه‌های عمرانی و خدماتی، روز پنجشنبه(۲۰ بهمن ماه) به شهرستان قروه سفر کرد و

استاندار کردستان گفت: با توجه به اینکه استان کردستان در آستانه جهش معدنی قرار گرفته است باید چرخه کامل تولید و فرآوری مواد معدنی در استان شکل بگیرد.

اسماعیل زارعی‌کوشا همزمان با نهمین روز از دهه‌ فجر و در راستای افتتاح پروژه‌های عمرانی و خدماتی، روز پنجشنبه(۲۰ بهمن ماه) به شهرستان قروه سفر کرد و در ابتدای سفر با حضور در مراسم افتتاح طرح توسعه خط تولید کنسانتره سنگ آهن در شهرک صنعتی آونگان این شهرستان ، ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر اظهار داشت: استان کردستان بر روی ریل توسعه قرار گرفته است و با اهتمام ویژه و همت مضاعف همه عناصر مؤثر در استان اتفاقات ارزشمندی در حوزه تولید و اشتغال رخ خواهد داد.

وی افزود: نگاه ویژه مجموعه مدیریتی دولت سیزدهم به کردستان نوید بخش چشم‌انداز بسیار مثبتی برای استان است و بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی همچون معادن که استفاده بهینه از آن‌ها دیر آغاز شده ضروری است.

استاندار کردستان با بیان اینکه اقدامات چشم‌گیری در راستای فعال کردن ظرفیت‌های استان انجام شده است، تصریح کرد: یکی از موضوعات مهمی که با جدیت پیگیری می‌شود مسئله جلوگیری از خام فروشی ذخایر معدنی و تمرکز بر تشکیل زنجیره ارزش است که در همین راستا یکی از حلقه‌های زنجیره فولاد در شهرستان بیجار در ایام دهه فجر به بهره‌برداری رسید.

زارعی کوشا با تاکید بر اینکه حرکت در راستای سرمایه‌گذاری معادن باید به یک گفتمانی که آحاد مردم در آن سهیم باشند، تبدیل شود افزود: به جرٱت می‌توان گفت که در هر استانی مطالبه‌گری و مشارکت عمومی بیشتر باشد روند تحقق توسعه بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان کردستان در آستانه جهش معدنی قرار گرفته است باید چرخه کامل مواد معدنی در استان شکل بگیرد.

استاندار کردستان در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه دلسرد کردن سرمایه‌گذارن خیانت به استان است گفت: مهمترین معیار ما از عملکرد مدیران، میزان خدمات ارائه شده به سرمایه گذاران است.

۱۰ درصد ذخایر سنگ آهن کشور متعلق به شهرستان قروه است

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه ۱۰ درصد ذخایر سنگ‌آهن کشور در شهرستان قروه وجود دارد، اظهار داشت: با ارزش‌ترین معادن در این شهرستان قرار دارد و از لحاظ شهرستانی رتبه نخست معادن کشور را دارد.

اوسطی به خام فروشی معادن اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات جدی استان و شهرستان قروه جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی، شکل‌گیری زنجیره ارزش و توسعه صنایع معدنی است.

وی از ایجاد منطقه ویژه اقتصاد معدنی در قروه خبر داد و افزود: با جدیت تمام پیگیری تحقق این مهم هستیم چرا که با ایجاد این منطقه اتفاق بزرگی در اقتصاد استان و شهرستان خواهد افتاد.

۱۷ پروژه در راستای اجرای زنجیره فولاد تعریف شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: در ایام دهه فجر ۱۲ پروژه با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۲۵۰ نفر به بهره‌برداری رسیده است و در همین راستا امروز طرح توسعه خط تولید کنسانتره سنگ آهن آونگان افتتاح شد.

بختیار خلیقی با بیان اینکه فاز اول شرکت سپهر صنعت آریا در سال ۱۳۹۸ با ظرفیت ۱۵۰ تن و اشتغالزایی۱۲۰ نفر راه‌اندازی شد، گفت: افتتاح فاز دوم این شرکت ۲۰۰ نفر دیگر مشغول به کار خواهند شد و ۲۰۰ هزار تن دیگر نیز به ظرفیت تولید این واحد افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان سرمایهآگذاری  فاز دوم این واحد دو هزار میلیارد تومان است، گفت: در راستای اجرای زنجیره فولاد ۱۷ پروژه تعریف شده که خط تولید کنسانتره سنگ‌آهن این شرکت یکی از آن‌ها است.

خلیلقی تصریح کرد: تولید گندله در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار از محل اعتبارات سفر رییس جمهور به استان که سه هزار میلیارد ریال برای احداث آن مصوب شده است، از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت است.

افتتاح و کلنگ زنی ۶ طرح عمرانی و خدماتی با اعتبار ۶۲۰ میلیارد تومان در قروه

کلنگ زنی بیمارستان ۱۶۸ تختخوابی قروه

پروژه بعدی که امروز باحضور استاندار کردستان کلنگ زنی شد بیمارستان بیمارستان ۱۶۸ تختخوابی جایگزین بیمارستان شهید بهشتی قروه بود که بر اساس گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان این بیمارستان در چهار طبقه با زیر بنای ۱۶ هزار متر مربع احداث می‌شود و جوابگوی نیاز‌های بهداشت و درمان این شهرستان خواهد بود.

استاندار کردستان در آیین کلنگ‌زنی این بیمارستان گفت: برای اینکه این پروژه به سرنوشت بسیاری دیگر از پروژه‌های ناتمام استان دچار نشود در نظر داریم علاوه بر اعتبارات داخلی دانشگاه علوم پزشکی و کمک ‌های دولتی از توانمندی معادن این شهرستان،  ظرفیت خیران و سرمایه‌گذاران خارجی نیز استفاده

کنیم.

زارعی‌کوشا تصریح کرد: با توجه به وضعیت نامطلوب زیرساخت‌های بهداشت و درمان این شهرستان، باید در کنار ساخت این بیمارستان نیازهای بیمارستان فعلی تامین شود.

نماینده مردم شهرستان‌‌های قروه و دهگلان نیز در این مراسم با بیان اینکه بهداشت و درمان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می‌رود، گفت: مطالعات توجیهی بیمارستان جدید قروه انجام شده و در کمیسیون‌های تخصصی سازمان برنامه و بودجه تایید شده است.

به گفته اوسطی؛ دستگاه ام آر آی از محل کمک‌های جهانی و دستگاه سی‌ تی اسکن از سوی وزیر بهداشت به قروه اختصاص یافته و تخصیص دستگاه سنگ شکن در حال پیگیری است.

افتتاح پروژه تامین آب شرب شهر قروه و روستای دیوزند

امروز همچنین پروژه تامین آب شرب شهر قروه و روستای دیوزند با حضور استاندار کردستان به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان در مراسم افتتاح این پروژه با بیان اینکه در راستای مدیریت تنش آبی شهر قروه، حفاری و در مدار قرار دادن سه حلقه چاه در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: حلقه چاه افتتاح شده در روستای دیوزند با ۱۵۰ متر عمق، دارای دبی ۲۵ لیتر در ثانیه است که ۲۰ لیتر آن به شهر قروه و پنج لیتر آن به این روستا اختصاص داده می‌شود.

به گفته محمد فرهاد؛ میزان هزینه‌کرد حفر این حلقه چاه ۵۰ میلیارد ریال است و دو حلقه چاه دیگر تا پایان سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری خواهد رسید و مشکل تامین آب شرب شهر قروه برطرف می‌شود.

افتتاح هتل پریشان قروه

هتل پریشان قروه یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده امروز توسط استاندار کردستان بود که به گفته مدیرعامل آن، زیر بنای هتل ۲ هزار مترمربع است که اعتبار صرف شده برای احداث آن ۳۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است و ۴.۵ میلیارد تومان هم توسط بانک کشاورزی پرداخت شده است.

بهره‌برداری سردخانه بالای صفر درجه سانتیگراد

سردخانه بالای صفر درجه سانتیگراد یکی دیگر از طرح های افتتاح شده توسط استاندار کردستان بود که به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی؛ این سردخانه با ظرفیت دو هزار تن و با سرمایه گذاری ۲۲ میلیارد تومان احداث شده است که ۱۲ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه توسط بانک کشاورزی به آن پرداخت شد.

پیمان اسکندری با بیان اینکه با افتتاح این واحد، ظرفیت کل سردخانه ای استان به ۸۰ هزار تن رسیده است، افزود: از مجموع ظرفیت سردخانه‌ای استان ۳۴ هزار تن آن در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری رسیده است.

آغاز اجرای عملیات احداث پایگاه امداد و نجات بین شهری محور قروه-همدان

امروز همچنین پروژه احداث پایگاه امداد و نجات بین شهری وینسار با حضور اسماعیل زارعی کوشا، افتتاح شد.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان؛  این پایگاه در زمینی اهدایی توسط یکی از خیرین قروه‌ای به مساحت سه هزار متر احداث می‌شود و ساخت آن به پیمانکار واگذار شده است.
پیام جلالی ضمن قدردانی از استاندار‌ کردستان بابت پیگیری‌های مجدانه و تامین اعتبار پروژه، افزود: مساحت ساختمان این پایگاه ۳۰۰ متر مربع است که با اعتبار ۷۰ میلیارد ریالی از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان تا سه سال آینده به بهره‌برداری می رسد.

وی اضافه کرد: دو چالش، تامین آب شرب و تامین برق و گاز این پایگاه در مسیر قرار دارد که باید از همین لحظه در صدد تامین‌ آن‌ها باشیم.

افتتاح دکل اپراتور ایرانسل در روستاهای طوغان و مظفرآباد

دکل اپراتور ایرانسل در روستاهای طوغان و مظفرآباد یکی دیگر از پروژه‌های افتتاح شده توسط استاندار کردستان است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات کردستان در آیین افتتاح این طرح با بیان اینکه اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت جزو وظایف وزارت ارتباطات است، گفت: ۱۱۱ روستای بالای ۲۰ خانوار در قروه وجود دارد که عملیات اتصال به اینترنت در ۱۰۳ روستا انجام شده است.

آرام حیدری از اتصال ۹۳ درصدی روستاهای قروه به اینترنت خبر داد و افزود: میانگین اتصال روستاهای کشور به اینترنت ۸۷ درصد و کردستان ۸۳ درصد است.

به گفته وی؛ برقراری پوشش اینترنتی ۱۵ روستای استان از ابتدای امسال تا کنون در دستور کار این نهاد قرار گرفته که در حال حاضر در ٨ روستا اجرا شده و پوشش روستاهای باقی مانده نیز در سال ۱۴۰۲ به صورت صد‌ در صد انجام خواهد شد.

گفتنی است که؛ پروژه تامین پوشش تلفن‌ همراه و اینترنت پرسرعت ۴G – 3G این هشت روستا، با اعتبار ۱۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات طرح USO وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی شده است.

امضاء تفاهم‌نامه شهر هوشمند در قروه

گفتی است که امروز همچنین تفاهم‌نامه شهر هوشمند قروه با حضور استاندار کردستان فی‌مابین مخابرات استان و شهرداری این شهر به امضا رسید.

به گفته مدیرکل مخابرات استان کردستان، فعالیت‌های گسترده‌ای بر روی بستر شهر هوشمند قابل انجام است و همه نقاط جدیدی که صاحب ارتباط می‌شوند بر روی بستر فیبر نوری قرار گیرند.

غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا، دیدار و گفتگو با خانواده شهید مدافع امنیت «تورج اردلان» و بازدید از نمایشگاه دهه فجر با عنوان “خاک عاشقی” در شهر سریش آباد از دیگر برنامه‌های استاندار کردستان در شهرستان قروه بود.

انتهای پیام/ ثریا صلواتی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.